Z pracy zdalnej korzystają głównie osoby z wyższym wykształceniem
2021-10-12
Ważnym czynnikiem w ogłoszeniach o pracę jest to, czy oferty dotyczą formy wyłącznie pracy zdalnej - aż 41 proc. badanych deklaruje, że zwraca na to uwagę. Co istotne, robi tak ponad połowa osób z wyższym wykształceniem - pokazują wyniki 45. edycji badania „Monitor Rynku Pracy" realizowanego przez Instytut Badawczy Randstad i Instytut Badań Pollster.
Komentarz Moniki Fedorczuk, ekspertki Konfederacji Lewiatan
Badania potwierdzają to, co wiemy z obserwacji życia codziennego i innych analiz. Praca zdalna jest możliwością z której mogą skorzystać tylko niektórzy pracownicy - głównie ci z wyższym wykształceniem, choć i w tej grupie tylko 17% pracowało zdalne w momencie przeprowadzania badania. W całej populacji tylko 18% respondentów miało doświadczenie pracy zdalnej.
To oznacza, że rewolucja w zakresie sposobu świadczenia pracy o której dość często mówimy objęła stosunkowo niewielką część pracowników. Warto również zwrócić uwagę na postrzeganie plusów i minusów pracy zdalnej. Dla niektórych respondentów jest ona szansą na pogodzenie obowiązków zawodowych i pozazawodowych, dla innych - przeszkodą w balansowaniu między rolami życiowymi. Część respondentów deklaruje, że możliwość pracy z domu zwiększa ich efektywność, inni wydajniej pracują z biura.
Pracodawcy planując rozwiązania w swojej firmie muszą brać pod uwagę indywidualne preferencje pracowników. Nie ma rozwiązań idealnych, pozytywnie ocenianych przez wszystkich. Dopasowanie sposobu świadczenia pracy do potrzeb pracowników może być tym elementem, który będzie decydował o stabilizacji zatrudnienia i możliwości pozyskania nowych pracowników.
Konfederacja Lewiatan