Wstrzymywanie rejestracji samochodów uderza w branżę motoryzacyjną

• Wydziały komunikacji nie rejestrują samochodów, co negatywnie wpływa na branżę motoryzacyjną.
• Zdaniem Konfederacji Lewiatan konieczne jest wprowadzenie jednolitych zasad funkcjonowania wszystkich wydziałów komunikacji, aby umożliwić szybką rejestrację aut.

Regulacje prawne przyjęte w specustawie dotyczącej COVID-19 przewidują możliwość zawieszenia biegu administracyjnych terminów procesowych, również tych przewidzianych na załatwienie sprawy administracyjnej w terminie. To powoduje, że wydziały komunikacji, które rejestrują samochody, mogą zawieszać działalność.

- Tymczasem jedynym sposobem na utrzymanie produkcji w branży motoryzacyjnej, jest zagwarantowanie możliwości sprzedaży samochodów produkowanych przez polskie firmy. Aby tak się stało, wydziały komunikacji muszą zacząć rejestrować na bieżąco pojazdy. Zamknięte wydziały komunikacji lub pracujące w ograniczonym zakresie, przyczyniają się de facto do wstrzymania produkcji samochodów, ponieważ brak możliwości ich rejestracji powoduje, że nie są zawierane umowy leasingu lub kupna - sprzedaży - mówi Dominik Gajewski, radca prawny, ekspert Konfederacji Lewiatan.

 

Istnieje konieczność przyjęcia jednolitego postępowania w wydziałach komunikacji, w których dokonuje się rejestracji nowych pojazdów. Zakres ich działania jest obecnie bardzo różny. Zdecydowana większość zawiesiła działalność i nie rejestruje samochodów. Ten stan rzeczy trzeba zmienić, aby umożliwić szybką rejestracją pojazdów i pomóc w ten sposób branży motoryzacyjnej.

- Być może rozwiązaniem problemu jest działanie wydziałów komunikacji on-line. To wymaga jednak zmian organizacyjnych w urzędach - dodaje Dominik Gajewski.

Konfederacja Lewiatan