Lewiatan podpowiada jak poprawić płynność finansową firm
2020-04-09
• Propozycje w zakresie prawa podatkowego zaproponowane w tarczy antykryzysowej nie poprawią płynności finansowej przedsiębiorstw - uważa Konfederacja Lewiatan i przedstawia dodatkowe postulaty.
• Konieczne jest zwolnienie środków finansowych blokowanych na kontach VAT lub zwalnianie ich w terminie 3 dni, skrócenie terminu zwrotu VAT z deklaracji do 14 dni, czy zwolnienie wszystkich podatników z obowiązku stosowania zaliczek uproszczonych.
Tarcza antykryzysowa umożliwiła zrezygnowanie przez firmę z płacenia zaliczek uproszczonych na podatek dochodowy (tj. stałych miesięcznych płatności podatku ustalonych na podstawie dochodów z lat poprzednich, często rekordowo wysokich), ale wyłącznie dla małych podatników.
Oznacza to, że wszystkie pozostałe firmy, które wybrały wpłacanie zaliczek uproszczonych, zmuszone są finansować budżet państwa, nawet w sytuacji kiedy przedsiębiorstwo jest zamknięte i nie ma przychodów. Zapłacony podatek odzyskają dopiero w 2021 r.
Ponadto firmy z branży hotelarskiej i gastronomicznej muszą obecnie ponieść koszty wymiany kas fiskalnych na tzw. kasy online, które umożliwiają śledzenie wydawania paragonów przez Krajową Administracje Skarbową w czasie rzeczywistym.
- Wprowadzenie tzw. kas online nie było przez biznes krytykowane. Jednak w obecnej sytuacji, kiedy firmy są zamknięte i nie uzyskują przychodów, wymaganie od nich zakupu nowych, bardzo drogich urządzeń oraz poniesienia kosztów ich instalacji oraz konfiguracji z systemami księgowymi, jest dalece nieuzasadnione i pogorszy, i tak już fatalną sytuację tych firm - dodaje Przemysław Pruszyński.
Kluczowe postulaty przedsiębiorców dotyczące wsparcia płynności finansowej
1. Przekazanie do swobodnego dysponowania przez przedsiębiorcę środków zablokowanych na kontach VAT.
2. Skrócenie terminu zwrotu podatku VAT z deklaracji.
3. Zniesienie ograniczeń w stosowaniu faktur elektronicznych.
4. Możliwość rezygnacji z opłacania zaliczek uproszczonych dla wszystkich podatników.
5. Odroczenie wprowadzenia kas rejestrujących online w branży gastronomicznej i hotelarskiej do końca 2020 r., a także objęcie ich uprawnieniem do stosowania kas fiskalnych w formie oprogramowania.
6. Odroczenie wprowadzenia JPK_V7M i JPK_V7K do końca 2020 r.
Konfederacja Lewiatan