Women’s power in politics – dyskusja w Parlamencie Europejskim

Prezydent Henryka Bochniarz wzięła udział w konferencji pt.: „Women's power in politics" zorganizowanej w Brukseli przez Parlament Europejski. Konferencję otworzył przewodniczący PE, Antonio Tajani, podkreślając potrzebę większej obecności kobiet w życiu publicznym. W dyskusji udział wzięli także: Prezydent Chorwacji Kolinda Grabar-Kitarović, komisarz Věra Jourová, posłanka Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, jak również przedstawiciele PE, parlamentów narodowych, NGOs, świata akademickiego i mediów.

 

 

Przewodniczący Tajani zauważył, że Europa potrzebuje kobiet w polityce, a „walka o prawa kobiet nie jest walką pomiędzy kobietami i mężczyznami, ale walką o równą i sprawiedliwą Europę". Wiceprzewodniczący PE Dimitrios Papadimoulis wyraził nadzieję, że po kolejnych wyborach europejskich więcej kobiet będzie zajmowało kluczowe stanowiska w UE, jednak aby było to możliwe, zarówno kobiety, jak i mężczyźni muszą dołożyć starań, aby wesprzeć i przyspieszyć ten proces. Kolinda Grabar-Kitarović, prezydent Chorwacji, najwięcej uwagi poświęciła roli kobiet w państwach słabiej rozwiniętych, „kobiety wspierają rozwój i wspierają pokój, wszędzie tam, gdzie jest on zagrożony." Pani Prezydent mówiła także o potrzebie wzmacniania roli kobiet w Europie i swoim doświadczeniu w drodze na najwyższy urząd w państwie, „Europa potrzebuje inkluzywnej gospodarki, która wspiera kobiety - ich aspiracje, ich dążenia. Musimy zachęcać kobiety, aby były agentami zmian." Komisarz Věra Jourova przedstawiła działania Komisji Europejskiej przeciwdziałające przemocy wobec kobiet i zauważyła, że względy kulturowe nigdy nie mogą stanowić usprawiedliwienia dla przemocy.

W panelu, poświęconemu wzmacnianiu obecności kobiet w polityce, europosłanka Agnieszka Kozlowska-Rajewicz mówiła o różnych oczekiwaniach względem kobiet i mężczyzn, np. kobiety, które ubiegają się o stanowiska kierownicze muszą udowadniać swoje doświadczenie i kompetencje, natomiast mężczyźni są pytani o reformy, które planują przeprowadzić. Prezydent Bochniarz mówiła m. in. o doświadczeniach polskiego Kongresu Kobiet i potrzebie solidarnego działania na rzecz równego traktowania. „Doświadczenie polskiego Kongresu Kobiet może być ważne dla Europejek. Są różne sposoby na zwiększenie udziału kobiet w życiu publicznym i biznesie, ale kwoty są sprawdzonym sposobem na wyrównywanie szans."

Prezydent Bochniarz wzięła także udział w lunchu roboczym, zorganizowanym przez A. Kozłowską-Rajewicz oraz European Women Lawyers' Association, podczas którego dyskutowano o możliwościach i zagrożeniach, które niesie 4. rewolucja przemysłowa oraz jej wpływie na Europejki. Profesor Danuta Huebner mówiła o różnych aspektach zmian, m. in. o konkurencji UE z Chinami, które są lepiej przygotowane do zmian cyfrowych niż Europa. Proces digitalizacji niekoniecznie prowadzi do wzrostu jakości życia publicznego. Kobiety trzy razy częściej padają ofiarą szykanowania w sieci i bardziej przeżywają związany z tym stres. Częstym zjawiskiem jest rezygnacja ze startu w wyborach po tego typu atakach. Mairead McGuinness, wiceprzewodnicząca PE, zaapelowała o to, aby doceniać rolę kobiet z doświadczeniem w polityce i czerpać z ich wiedzy. McGuiness podkreśliła także potrzebę wielogłosu w debacie publicznej. Prezydent Bochniarz mówiła o 4. rewolucji przemysłowej, jako o szansie, także dla kobiet. Zmiany, które niesie digitalizacja są ważne w naszym życiu rodzinnym, politycznym, biznesie, kulturze. Zmiany te będą pozytywne, jeśli będziemy pamiętali, że mamy prawo wyboru jak chcemy korzystać z dostępnych instrumentów i jeśli mądrze postawimy granice.