Coraz lepsza sytuacja kobiet na rynku pracy
2019-04-04
• Sytuacja kobiet na rynku pracy z roku na rok się poprawia. Maleje odsetek kobiet, które uważają, że mają mniejsze szanse na awans niż mężczyźni.
• Zmniejszył się poziom postrzegania dysproporcji w zarobkach kobiet i mężczyzn wykonujących ten sam zawód i posiadających te same kwalifikacje.
• Odsetek kobiet przekonanych, że mają mniejsze szanse na awans, po raz pierwszy od 1995 roku, spadł poniżej 50%.
Zmniejszył się również poziom postrzegania dysproporcji w zarobkach kobiet i mężczyzn. Wzrosło przekonanie, że kobiety uzyskują takie same zarobki jak mężczyźni. Już prawie ¼ Polek i Polaków podziela tę opinię. Szczególnie wśród mężczyzn rośnie przekonanie o równości płci w kontekście płac (29%).
Tymczasem według najnowszych danych Eurostatu, luka płacowa w Polsce wynosi 7,2% (2016), nie uwzględniając mikroprzedsiębiorstw, w których zatrudnionych jest około 40% pracowników . Eksperci szacują wartość „skorygowanej luki płacowej", uwzględniającej mikroprzedsiębiorstwa oraz takie czynniki jak wykształcenie, doświadczenie na rynku pracy oraz rodzaj wykonywanej pracy, na 20-30% .
Dlaczego kobiety i mężczyźni po prostu nie zarabiają tyle samo na tych samych stanowiskach i przy analogicznych zakresach obowiązków? Co zrobić, by to zmienić i czy jawność wynagrodzeń jest jedynym sposobem do ich wyrównania? Równość wynagrodzeń będzie jednym z kluczowych wątków konferencji „HR 2019. Prawo, inspiracje, narzędzia" organizowanej przez Konfederację Lewiatan 16 kwietnia br. w Warszawie. Wśród firm, które zmierzą się z tym tematem, a jednocześnie podzielą się swoim pozytywnym doświadczeniem będą IKEA (partner wspierający wydarzenie), KRUK S.A., Netguru oraz Philip Morris Polska (zdobywca Certyfikatu Równych Płac).
Wydarzenie jest częścią projektu "Równość szans w biznesie - praktyczne narzędzie realizacji zasady równości szans kobiet i mężczyzn w przedsiębiorstwach", będącego kontynuacją przedsięwzięcia realizowanego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w latach 2013-2015. Projekt dotyczy wzmocnienia sytuacji kobiet w miejscu pracy, wyrównywaniu ich szans w podejmowaniu decyzji ekonomicznych i skierowany jest przede wszystkim do firm średnich. Więcej o projekcie: https://rownoscwbiznesie.info/
Partnerstwo projektu: Fundacja Fundusz Współpracy, Konfederacja Lewiatan, Fabryka Dobrych Praktyk oraz Instytut Spraw Publicznych.
Projekt jest finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.
Partner strategiczny:
Partner wspierający:
Patronaty:
Konfederacja Lewiatan