Klauzula mediacyjna w kontraktach - do czego służy?
2019-06-19
Do rozwiązania w drodze mediacji nadają się przede wszystkim spory wynikające z krajowych i międzynarodowych umów handlowych, spory dotyczące przekształceń i połączeń spółek, a także te, które dotyczą renegocjacji długoletnich umów handlowych oraz konfliktów pomiędzy wspólnikami - wynika z danych ICC (International Chamber of Commerce) w Paryżu i VIAC (Vienna International Arbitral Centre) w Wiedniu.
W praktyce wszystkie konflikty mogą być w łatwy sposób rozwiązane, o ile ich strony zapewnią sobie możliwość skorzystania z mediacji, wpisując do wiążących je kontraktów odpowiednią klauzulę rozwiązywania sporów. Jak powszechnie wiadomo, umowy podpisywane są na złe czasy więc, warto zatem zadbać o to, by w przypadku wystąpienia sporu, obie strony zaoszczędziły sobie stresu i kosztów związanych z postępowaniem sądowym.
Klauzula przewidująca mediację jako sposób wypracowania porozumienia, wydaje się być zatem najlepszym rozwiązaniem. Co więcej, w odróżnieniu od negocjacji, jest metodą objętą zasadą poufności, a co za tym idzie bezpieczniejszą dla przedsiębiorców. W dodatku, w przypadku powodzenia, pozwala stronom kontynuować współpracę.
Mimo zalet mediacji, nadal wielu prawników sporządzając umowy, umieszcza w nich jedynie wskazanie konkretnego sądu, który miałby być wokandą dla ewentualnych sporów. To zastanawiające, ponieważ oznacza, że przedsiębiorcy już na początku swojej współpracy przekazują kompetencje do rozstrzygania o tym, kto ma rację stronie trzeciej, której przecież nie tylko nie znają, ale na której wybór nie mają wpływu, i która może nie być równie biegle zorientowana w niuansach dotyczących dziedziny i warunków współpracy, jak oni sami (w polskich sądach powszechnych wybór sędziów dokonywany jest w drodze losowania).
Mediacja zatem niewątpliwie jest narzędziem, z którego warto korzystać, zwłaszcza w świecie biznesu. Na postępowanie sądowe, zawsze jeszcze przyjdzie czas.