Lewiatan w Brukseli - wydarzenia tygodnia
2019-12-16
Spotkanie z przedstawicielami Japanese Business Council in Europe (JBCE)
W poniedziałek, 16 grudnia, w biurze Konfederacji Lewiatan w Brukseli odbyło się spotkanie z delegacją JBCE. W spotkaniu po stronie japońskiej udział wzięli T. Nagamune, sekretarz generalny JBCE, oraz eksperci: T. Koide i Y. Masuda. Konfederację Lewiatan reprezentowała K. Grafa. Omówiono priorytety dla obydwu organizacji w związku z rozpoczęciem prac przez nową KE, jak m. in. kwestie cyfrowe (Digital Service Act), energia i klimat (Zielony Ład), gospodarka o obiegu zamkniętym oraz finansowanie zrównoważonego rozwoju w UE.
Konferencja IBM o odpowiedzialnej, otwartej i włączającej gospodarce cyfrowej w UE
11 grudnia obyła się konferencja organizowana przez IBM, w której udział wzięli: Martin Jetter, Przewodniczący i Wiceprezes IBM Europe, europosłanka Eva Maydell, europoseł i wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Marcel Kolaja oraz Daniel Braun, zastępca szefa gabinetu komisarz Very Jourovej. Dyskusja dotyczyła takich tematów, jak tzw. suwerenność technologiczna UE i co kryje się pod tym pojęciem oraz cyberbezpieczeństwa, ochrony danych osobowych i nieosobowych oraz tego jak wzmacniać konkurencyjność i inwestycje w technologie cyfrowe i sztuczną inteligencję w UE. Wszyscy rozmówcy zgadzali się co do tego, że człowiek i poszanowanie prywatności muszą być podstawowym i nieodłącznym elementem każdej unijnej propozycji legislacyjnej. Na konferencji obecny był Adam Dorywalski, ekspert ds. UE Konfederacji Lewiatan.
Porozumienie ws. Pakietu Mobilności
12 grudnia nad ranem po całonocnych obradach Rada, Parlament i Komisja osiągnęły kompromis i wstępne porozumienie ws. Pakietu Mobilności 1 w ramach nieformalnej tzw. procedury trilogu. Było to już czwarte takie spotkanie. Jeśli zostanie ono oficjalnie zatwierdzone przez Radę i Parlament, to prace nad Pakietem Mobilności dobiegną końca. W ramach kompromisu przyjęto, m. in, 18 miesięczny okres vacatio legis dla wdrożenia w transporcie drogowym przepisów zrewidowanej dyrektywy o pracownikach delegowanych, wyłączenie kierowców z 12 miesięcznego limitu okresu delegowania, odejście od zaproponowanych przez Parlament Europejski kryteriów określania właściwego państwa dla siedziby przewoźnika w oparciu m.in. o rozporządzenie Rzym I oraz wydłużenie okresu obligatoryjnego powrotu pojazdu do bazy do 8 tygodni. Konfederacja Lewiatan razem z innymi federacjami pracodawców, jak m. in. niemiecka BDI, szwedzka SN i litewska LPK, mocno sprzeciwiała się powrotowi ciężarówek co 4 tygodnie oraz zaproponowanym przez Parlament Europejski kryteriom określania właściwego państwa dla siedziby przewoźnika w oparciu m.in. o rozporządzenie Rzym I.
Spotkania z przedstawicielami firm członkowskich: Sebastianem Tołwińskim z Ferrero Polska Commercial Sp. z o.o oraz Pawłem Piecem z firmy Intel, które dotyczyły współpracy w zakresie agendy unijnej, m. in. bezpieczeństwa żywności, jak również kontroli obrotu produktów podwójnego zastosowania.