EFNI 2019: Brexit – ostatni miesiąc?

Przewidywany bilans skutków brexitu dla Wielkiej Brytanii - ekonomiczny, geopolityczny i społeczny - był tematem spotkania dyplomatów, polityków i przedstawicieli organizacji pracodawców.


- Uważam, że do brexitu powinno dojść - rozpoczęła panel Karolina Borońska-Hryniewiecka, politolożka związana z Centrum Studiów Europejskich i Polityki Porównawczej. - Są trzy argumenty za tym: dla ocalenia wiarygodności kraju, bo brytyjska klasa polityczna powinna przyjąć odpowiedzialność za demokratyczną decyzję obywateli, a ponadto Europejczycy zasługują, by zobaczyć w praktyce, co znaczy opuścić Unię Europejską.

Staramy się uniknąć dezintegracji wspólnego rynku, kłopotów dla 500 milionów mieszkańców Europy. - oponowała prof. Danuta Hübner, eurodeputowana, była europejska komisarz ds. polityki regionalnej. - W Brexicie nie ma logiki politycznej, ani ekonomicznej

Jonathan Knott, ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce, zwrócił uwagę, że decyzja o zapytaniu Brytyjczyków była prawem demokratycznym, a uszanowanie jej skutków to podstawowy obowiązek.

Jeżeli parlament zdecyduje się na przegłosowanie tego dokumentu, to jest to w stanie zrobić. Tzw. backstop, irlandzki bezpiecznik, określi gwarancje Zjednoczonego Królestwa dla Irlandii. - mówił ambasador Knott. - Wierzę, że umowa „rozwodowa" będzie przyjęta przez parlament i zabezpieczy interesy naszego kraju-

Jesteśmy jedynym krajem Unii, który ma specyficzną granicę lądową z Wielką Brytanią - zwracała uwagę Emer O'Connell, ambasador Irlandii w Polsce. - To członkostwo w Unii Europejskiej ułatwiło nam podpisanie tzw. porozumienia wielkopiątkowego, kończącego dekady konfliktu politycznego i zbrojnego. Unia była jednym z gwarantów naszego bezpieczeństwa, elementem procesu pokojowego.

Perspektywy dla biznesu europejskiego omawiało dwóch kolejnych rozmówców.

Porozumienie było odrzucane przez brytyjską opozycję, aby w ogóle nie dopuścić do brexitu, co uniemożliwiało przedstawicielom biznesu odpowiedzialne przygotowania - mówił przedsiębiorca John Walker, reprezentujący Grupę Pracodawców Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego. - Sądzę, że prognozy o opuszczeniu brytyjskiego rynku przez 20% firm są przesadzone.

Odniósł się do tego kolejny rozmówca.

Fabryka BMW w Oxfordzie już w kwietniu tego roku w ciągu kilku tygodni musiała zmienić swoją logistykę, a wtedy do brexitu nie doszło. Sądzę więc, że brexit nie spowoduje exodusu firm z Wielkiej Brytanii, tylko wywoła chaos i opóźnienia, dotykając najbardziej małe i średnie przedsiębiorstwa. - przewiduje Heiko Willems, dyrektor Federacji Przemysłu Niemieckiego/Federalnego Stowarzyszenia Niemieckich Pracodawców. Podał też przykład takiej trudności, wywołanej dynamiką brexitu: - Łańcuchy dostaw, np. w przemyśle motoryzacyjnym, zostaną zaburzone.

O paradoksie brexitu mówiła na koniec Karolina Borońska-Hryniewiecka.

To szansa dla Europy na edukację Brytyjczyków, bo nawet po brexicie taka wiedza będzie procentowała. - relacjonowała politolożka. - Brytyjczycy zadają sobie pytania o swoją tożsamość, ile jest w niej pierwiastka europejskiego. Poszukują wiedzy o funkcjonowaniu Unii Europejskiej i relacjach krajów członkowskich ze wspólnotą.

Partnerem panelu był Euractiv.pl. Rozmowę prowadziła redaktor naczelna Karolina Zbytniewska.

***

Europejskie Forum Nowych Idei to jedna z największych w tej części kontynentu konferencji, poświęcona globalnym trendom, nowym ideom oraz przyszłości Europy. Przedstawiciele biznesu, charyzmatyczni mówcy, liderzy i decydenci oraz autorytety ze świata kultury i nauki podczas kilkudziesięciu wydarzeń, paneli, spotkań otwartych, kontrapunktów czy nocnych rozmów debatują o najważniejszych wyzwaniach dla biznesu i społeczeństw w zmieniającym się świecie, o globalnych trendach oraz o przyszłym kształcie Unii. Forum co roku gromadzi ponad tysiąc uczestników - przedstawicieli świata biznesu, nauki, kultury oraz administracji zarówno polskiej jak i europejskiej.
Podczas tegorocznej edycji, zatytułowanej #CoBędzieJutro, organizatorzy pragną zmierzyć się z wyzwaniami, które przed każdym z nas stawia współczesny świat. Zaplanowano dyskusje w ramach trzech bloków tematycznych: „Europa i społeczeństwo", „Rynek i gospodarka" oraz „Technologia i praca". Poruszone zostaną takie kwestie jak Brexit, przyszłość Unii Europejskiej po tegorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego, fake news, handel międzynarodowy, przemysł 5.0, zdrowie publiczne, a także zmiany na rynku pracy.
Więcej informacji: www.efni.pl

Organizator: Konfederacja Lewiatan
Współorganizatorzy: BusinessEurope, Sopot
Patronat honorowy: Parlament Europejski, Rada Dialogu Społecznego

Partner strategiczny: Orange

Partnerzy główni: BNP Paribas, Citi Handlowy, Google, Invest in Pomerania, IKEA, MetLife, Pilotmaker, Samorząd Województwa Pomorskiego, Związek Pracodawców Motoryzacji i Artykułów Przemysłowych

Partnerzy wspierający: Związek Pracodawców Firm Produkcyjnych, Adecco, BASF, Blue Media, Dr Irena Eris, Ergis, Facebook, Maspex, mBank, Polska Rada Biznesu, PZL-Świdnik, Siemens, Tesco, Uniwersytet Łódzki

Partnerzy merytoryczni: Centrum Innowacyjnej Edukacji, Centrum Stosunków Międzynarodowych, In.Europa, Millennium Docs Against Gravity, Ośrodek Przetwarzania Informacji, PFR Portal PPK, Polityka Insight, THINKTANK, AI notrace expedition, Polski Instytut Ekonomiczny, Kultura Liberalna, Akademia Grzegorza Turniaka, Zwolnieni z Teorii

Strategiczni partnerzy medialni: Wirtualna Polska, TOK FM, Dziennik Gazeta Prawna, TVN24GO

Partnerzy medialni: Chillizet, Puls Biznesu, MyCompany, AMS, Forbes, Warsaw Business Journal, Parkiet, Trójmiasto.pl, Radio Gdańsk, Business Insider Polska, Sztuczna Inteligencja, Euractiv.pl, Euractiv

Partner logistyczny: Port lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy
Producent wykonawczy: Platige Image