EFNI 2019: Demokracja w społeczeństwie cyfrowym
2019-09-27
Rewolucja cyfrowa staje się faktem. Nie sposób już oddzielić świata rzeczywistego od wirtualnego, bo oba się przenikają. Otworzyło to przed nami szeroki wachlarz możliwości, ale stworzyło również szereg wyzwań. Czy cyfrowe technologie mogą wzmocnić demokrację, a może osłabią ją na niespotykaną dotąd skalę?
Na to pytanie starali się odpowiedzieć eksperci panelu prowadzonego przez Łukasza Meżyka, dziennikarza, menadżera 300polityka: Erika Widegren, współzałożycielka i dyrektor naczelna Re-Imagine Europa, prof. Radosław Markowski, Dyrektor Centrum Studiów nad Demokracją Uniwersytetu SWPS, Marta Poślad, kierownik działu polityki publicznej w Google Polska, Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, dyrektorka forum Idei Fundacji Batorego oraz Wanda Buk, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Cyfryzacji.
W dojrzałych demokracjach, które występują w większości krajów członkowskich Unii Europejskiej, współczesne technologie przynoszą dziś więcej ryzyka i szkód niż korzyści. Najważniejszym, a zarazem niezwykle trudnym wyzwaniem, które stoi przed Unią Europejską jest stworzenie regulacji technologicznych, które z jednej strony odpowiedzą na aktualne wyzwania, a z drugiej nie naruszą rządów prawa i wolności wypowiedzi - mówiła Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, rozpoczynając dyskusję.
Marta Poślad argumentowała natomiast, że regulacje, choć potrzebne, nie zawsze nastawione są na wsparcie rozwoju technologii. Za mało rozmawiamy o możliwościach cyfrowych - niezależnie od tego, jakie podejście do technologii wybierzemy, możemy być pewni, że zostanie ona z nami przez najbliższe dekady. Dlatego musimy znaleźć sposób na to, aby przygotowywać społeczeństwa, jak korzystać z aktualnych możliwości cyfrowych. Technologia, jak nigdy dotąd, pozwala przecież poszerzyć partycypację, jest też niezwykle inkluzywna - integruje grupy i osoby, które nie mogły do tej pory z powodu różnych ograniczeń lub niepełnosprawności, aktywnie włączać się w życie społeczne - skomentowała panelistka.
Eksperci zgodzili się, że tempo zmian jest bezprecedensowe i wymaga natychmiastowych odpowiedzi i reakcji. Demokracja natomiast jest sama w sobie systemem, który służy spowalnianiu procesu podejmowania decyzji - dodał prof. Radosław Markowski.
***
Europejskie Forum Nowych Idei to jedna z największych w tej części kontynentu konferencji, poświęcona globalnym trendom, nowym ideom oraz przyszłości Europy. Przedstawiciele biznesu, charyzmatyczni mówcy, liderzy i decydenci oraz autorytety ze świata kultury i nauki podczas kilkudziesięciu wydarzeń, paneli, spotkań otwartych, kontrapunktów czy nocnych rozmów debatują o najważniejszych wyzwaniach dla biznesu i społeczeństw w zmieniającym się świecie, o globalnych trendach oraz o przyszłym kształcie Unii. Forum co roku gromadzi ponad tysiąc uczestników - przedstawicieli świata biznesu, nauki, kultury oraz administracji zarówno polskiej jak i europejskiej.
Podczas tegorocznej edycji, zatytułowanej #CoBędzieJutro, organizatorzy pragną zmierzyć się z wyzwaniami, które przed każdym z nas stawia współczesny świat. Zaplanowano dyskusje w ramach trzech bloków tematycznych: „Europa i społeczeństwo", „Rynek i gospodarka" oraz „Technologia i praca". Poruszone zostaną takie kwestie jak Brexit, przyszłość Unii Europejskiej po tegorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego, fake news, handel międzynarodowy, przemysł 5.0, zdrowie publiczne, a także zmiany na rynku pracy.
Więcej informacji: www.efni.pl
Organizator: Konfederacja Lewiatan
Współorganizatorzy: BusinessEurope, Sopot
Patronat honorowy: Parlament Europejski, Rada Dialogu Społecznego
Partner strategiczny: Orange
Partnerzy główni: BNP Paribas, Citi Handlowy, Google, Invest in Pomerania, IKEA, MetLife, Pilotmaker, Samorząd Województwa Pomorskiego, Związek Pracodawców Motoryzacji i Artykułów Przemysłowych
Partnerzy wspierający: Związek Pracodawców Firm Produkcyjnych, Adecco, BASF, Blue Media, Dr Irena Eris, Ergis, Facebook, Maspex, mBank, Polska Rada Biznesu, PZL-Świdnik, Siemens, Tesco, Uniwersytet Łódzki
Partnerzy merytoryczni: Centrum Innowacyjnej Edukacji, Centrum Stosunków Międzynarodowych, In.Europa, Millennium Docs Against Gravity, Ośrodek Przetwarzania Informacji, PFR Portal PPK, Polityka Insight, THINKTANK, AI notrace expedition, Polski Instytut Ekonomiczny, Kultura Liberalna, Akademia Grzegorza Turniaka, Zwolnieni z Teorii
Strategiczni partnerzy medialni: Wirtualna Polska, TOK FM, Dziennik Gazeta Prawna, TVN24GO
Partnerzy medialni: Chillizet, Puls Biznesu, MyCompany, AMS, Forbes, Warsaw Business Journal, Parkiet, Trójmiasto.pl, Radio Gdańsk, Business Insider Polska, Sztuczna Inteligencja, Euractiv.pl, Euractiv
Partner logistyczny: Port lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy
Producent wykonawczy: Platige Image