Rozpoczyna się szczyt Rady Europejskiej
2019-03-21
Dzisiaj rozpocznie się dwudniowy szczyt Rady Europejskiej w Brukseli, na który przyjadą wszyscy szefowie państw i rządów, ciągle jeszcze 28 państw członkowskich UE. Poza kwestią Brexitu, przywódcy będą dyskutować o zwalczaniu dezinformacji w kontekście zbliżających się wyborów europejskich, a także o zmianach klimatu, relacjach z Chinami, unijnej polityce handlowej i przemysłowej oraz o dalszej integracji jednolitego rynku i stworzeniu unii kapitałowej.
BusinessEurope, którego członkiem jest Konfederacja Lewiatan, na tydzień przed szczytem wysłało list do Przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska oraz do Prezydencji Rumuńskiej, w którym wzywa przywódców europejskich do podjęcia działań mających na celu zwiększenie ilości wiodących światowych firm. Jak pokazuje, opracowany przez BusinessEurope, Europejski Barometr Reform z 2019 r. UE traci zdolność do rozwijania takich przedsiębiorstw - przykładowo wśród 10 największych globalnych firm, żadna nie ma swojej siedziby w Unii.
Innym problemem jest z kolei stopniowo zwalniający wzrost gospodarczy oraz fakt, że tylko 20% zaleceń Rady Europejskiej dla poszczególnych krajów zostało pomyślnie wdrożonych. Oznacza to, że państwa członkowskie nie wykorzystują okresu prosperity do przeprowadzenia koniecznych reform, które stworzyłyby bardziej przyjazne otoczenie do prowadzenia biznesu.
Aby poprawić ten stan rzeczy, niezbędne jest podniesienie nakładów na innowacje i rozwój umiejętności pracowników, wdrożenie unii kapitałowej, skuteczna egzekucja unijnej polityki konkurencji, a także stworzenie horyzontalnej strategii przemysłowej UE oraz dokończenie budowy jednolitego rynku, również cyfrowego. Tylko wtedy Europa będzie w stanie zachować swoją konkurencyjność i być liderem w rozwijaniu sztucznej inteligencji i odnawialnych źródeł energii.
Warto przypomnieć, że UE już zaczyna domagać się od Chin zasady wzajemności w dostępie do dużych przetargów publicznych. Biorąc pod uwagę, że firmy europejskie nie mogą brać udziału w tego typu przetargach w Chinach, przywódcy będą dyskutować o ograniczeniu dostępu dla chińskich firm do wartego 2,4 mld euro rocznie europejskiego rynku zamówień publicznych.
Cała treść listu oraz Europejskiego Barometru Reform znajduje się poniżej.
Message to the European Council meeting on 21-22 March 2019
Adam Dorywalski, Biuro Konfederacji Lewiatan w Brukseli