PKP Energetyka ma szansę na prestiżowe wyróżnienie

Wzrost jakości pracy, bezpieczeństwa i zaangażowania, ponad 360 000 zaoszczędzonych rocznie roboczogodzin, które przeznaczono m.in na rozwój kompetencji pracowników - to efekty wdrożonej w PKP Energetyka japońskiej filozofii zarządzania Kaizen. Osiągnięte rezultaty docenili międzynarodowi eksperci z Kaizen Institute. PKP Energetyka, od niedawna zrzeszona w Konfederacji Lewiatan, będzie reprezentować Polskę w konkursie Global Kaizen Award. Laureatów poznamy 14 listopada br.

PKP Energetyka zdecydowała się na Kaizen, bo to sprawdzone narzędzie wspierające firmę w jej misji rozwoju energetyki kolejowej i polskiej kolei. Filozofia Kaizen przyczynia się m.in. do poprawy jakości, eliminacji nieefektywności, właściwej organizacji stanowiska pracy oraz optymalizacji procesów. W tym podejściu dużą zmianę osiąga się dzięki wielu, często niewielkim ulepszeniom (dlatego Kaizen często określa się jako metodę małych kroków). Doskonalenie zaczyna się od pojedynczego pracownika, a proces jest ciągły - jedna zmiana pociąga za sobą kolejne. Co ważne, w program zaangażowana jest cała firma, na wszystkich szczeblach.

Kolej na Kaizen
PKP Energetyka odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie 25 tys. torokilometrów sieci trakcyjnej - to ponad połowa obwodu Ziemi. Każdej doby prawie 2 tys. pracowników firmy wyjeżdża w teren, żeby zadbać o prawidłowe funkcjonowanie sieci dystrybucyjnej i trakcyjnej, by prąd płynął nieprzerwanie i podróżujący koleją na czas docierali do celu.

Wdrażanie Kaizen PKP Energetyka rozpoczęła w 2017 r. pod nazwą Krok po kroku. Wyjątkowe efekty realizacji tego projektu to zasługa samych pracowników. Aktualnie, w projekcie zaangażowanych jest ich ok 4 tys. - głównie inżynierów i elektromonterów. Dzięki m.in. organizacji miejsc pracy oraz standaryzacji wykonywanych czynności, każdy z nich dziennie oszczędza ok. 24 minuty, co rocznie daje ok. 12 dni. Ten czas jest następnie re-inwestowany w szkolenia, projekty innowacyjne czy zaangażowanie w pracę na rzecz społeczności lokalnych. Tylko w 2018 r. na podnoszenie kwalifikacji firma przeznaczyła znaczną część odzyskanego czasu - zrealizowano prawie 20 000 godzin szkoleniowych.

- Nasi pracownicy wskazują, że dzięki Kaizen czują większą motywację do pracy. Widzą też, że lepsze uporządkowanie, regularne spotkania, poukładane procesy przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa. Rośnie efektywność - bo każdy członek brygady dokładnie wie, co powinien zrobić i czego oczekują od niego koledzy. To wzmacnia wzajemne zaufanie, poprawia komunikację i sprzyja integracji zespołu. Efekty widzimy chociażby w rosnącym wskaźniku zaangażowania z 46% w 2015 do 55% w 2018 roku. Nominacja do Global Kaizen Award to nagroda dla każdego pracownika, który poprzez samodoskonalenie realnie zmienił firmę na lepsze. Wszyscy mamy apetyt na więcej. Najbardziej zachęcające są konkretne rezultaty i świadomość, że jeszcze wiele można poprawić - mówi Wojciech Smardz, dyrektor Biura Doskonalenia Procesów w PKP Energetyka, koordynator Programu Krok po kroku.

 

Krok po kroku do grona najlepszych
O miano przedsiębiorstwa, które najefektywniej wdrożyło metodykę Kaizen, PKP Energetyka konkuruje ze światowymi i europejskimi liderami: portugalskim GALP, włoskim Ducati Motors, hiszpańskim Zoetis, brazylijskim Zen Sa, holenderskim Royal FloraHolland oraz niemieckim Leoni Kerpen GmbH.

- W tym roku Global Kaizen Award zostanie wręczona po raz pierwszy. Filozofia Kaizen budzi coraz szersze zainteresowanie wśród firm wszystkich branż. Coraz więcej projektów ukierunkowanych jest nie tylko na celowane usprawnienia, ale przede wszystkim na budowanie kultury ciągłego doskonalenia. Kaizen Institute, chcąc promować takie podejście oraz doceniać zaangażowanie i wysiłek organizacji wkładany w budowanie kultury Kaizen, ustanowił nagrodę Global Kaizen Award. Kaizen Institute doradza przedsiębiorstwom na całym świecie, w ponad 60 krajach, a metody zarządzania Kaizen stosują najwięksi światowi giganci, jak np. Toyota, Philips, Coca-Cola czy Disney. PKP Energetyka jest z nami od trzech lat. Jesteśmy pod wrażeniem efektów jakie Kaizen przynosi w spółce energetyczno-kolejowej. Często podróżuję pociągami, ale dopiero teraz rozumiem jak wiele precyzji, zaangażowania i umiejętności potrzeba, aby ten skomplikowany ekosystem działał nieprzerwanie. Cieszę się, że Kaizen może wesprzeć pozytywne zmiany na polskiej kolei. Wszyscy trzymamy kciuki za to by Global Kaizen Award przypadło PKP Energetyka. Jednocześnie, podobnie jak przy Oskarach, już sama nominacja jest dużym wyróżnieniem - mówi Mariusz Bryke, CEO Kaizen Institute Poland.

Gala wręczenia Global Kaizen Award odbędzie się 14 listopada br. w Bolonii.

Więcej informacji o nagrodzie na: www.kaizen.com/news/global-kaizen-award-2018.html

Kontakt dla mediów:
Monika Woś - starszy specjalista ds. PR
kom. 509853324
mwos@art-media.com.pl

Katarzyna Koper - Dyrektor, Biuro Relacji Zewnętrznych
kom. 515114487
Katarzyna.Koper@pkpenergetyka.pl

________________________________________________________________________________

O PKP Energetyka:
PKP Energetyka to lider budowy i utrzymania sieci trakcyjnej oraz elektroenergetyki kolejowej w Polsce. Głównym zadaniem spółki jest sprzedaż i dostarczanie energii elektrycznej dla odbiorców trakcyjnych. PKP Energetyka działa na polskim rynku od 2001 roku. Jest spółką prywatną i należy do jednego z największych funduszy inwestycyjnych na świecie - CVC Capital Partners.
Od kilku lat PKP Energetyka konsekwentnie wdraża nowoczesne rozwiązania technologiczne podnoszące jakość, bezpieczeństwo i efektywność prowadzonej działalności oraz zaangażowanie pracowników. W ciągu ostatnich trzech lat spółka przeszła transformację biznesową inwestując w cyfryzację, digitalizację i automatyzację. PKP Energetyka specjalizuje się w nowoczesnych rozwiązaniach dla klientów, pozostając stałym partnerem rozwoju kolei i infrastruktury elektroenergetycznej w Polsce i za granicą. Spółka zatrudnia prawie 5000 osób.


O Kaizen Institute:

Kaizen Institute to organizacja o zasięgu światowym. Firma została założona w 1985 roku przez Masaaki Imai. Ma najdłuższą historię świadczenia usług organizacjom w zakresie doradztwa i szkoleń, szczególnie w dziedzinie Kaizen, Lean Management oraz Ciągłego Doskonalenia. Doradza przedsiębiorstwom na całym świecie, w ponad 60 krajach. Wspomaga organizacje przedsiębiorstwa każdej wielkości, bez względu na branżę - również firmom przedsiębiorstwom usługowym.
Jednym z najprężniej działających instytutów Kaizen na świecie jest Kaizen Institute Poland. Powstał w 2003 roku. Doradza, szkoli i wdraża Kaizen w polskich i międzynarodowych projektach. Tworzy coraz liczebniejszą grupę profesjonalistów i jednocześnie „wyznawców" filozofii ciągłego doskonalenia. Instytut posiada doświadczenie nie tylko w ulepszaniu procesów produkcji, ale również procesów administracyjnych i ogólnego zarządzania firmą. Dbając o szerzenie idei Kaizen w Polsce oraz wymianę najlepszych praktyk organizuje także formy otwarte, min. studia podyplomowe i studia MBA we współpracy z renomowanymi uczelniami, KAIZENTM Manager Club, Europejski Kongres KAIZENTM i certyfikowaną międzynarodową ścieżkę szkoleń KAIZENTM College.