Lewiatan proponuje zmiany w ustawie o odpadach

• Niedawno uchwalona ustawa o odpadach nałożyła na niektóre grupy posiadaczy odpadów nieuzasadnione i nadmiernie uciążliwe obowiązki, nieproporcjonalne do ryzyka jakie wiąże się z prowadzoną przez nich działalnością.
• Konfederacja Lewiatan proponuje wprowadzenie poprawek, m.in. dotyczących wymagań w zakresie ochrony przeciwpożarowej, czy wizyjnego systemu kontroli miejsca magazynowania lub składowania odpadów.

- Widzimy potrzebę rozwiązania nielegalnego postępowania z odpadami, a także konieczność ograniczenia nieprawidłowości związanych z bezprawnym porzucaniem odpadów w miejscach do tego nieprzeznaczonych. Ale wszystkie przedsięwzięcia powinny być przemyślane i adekwatne do skali problemu - mówi Dominik Gajewski, ekspert Konfederacji Lewiatan.

Inne ryzyka stwarzają posiadacze odpadów, dla których samo ich przyjęcie wiąże się z uzyskaniem przychodu, a inne ci, którzy nabywają je w celu przetworzenia. Przepisy ustawy o odpadach określają elementy zezwolenia na zbieranie odpadów i zezwolenia na przetwarzanie odpadów oraz wymagania wobec obiektów przeznaczonych do zbierania, magazynowania lub przetwarzania odpadów. Wśród tych elementów są te, dotyczące wymagań wynikających z warunków ochrony przeciwpożarowej instalacji.

Zasadne jest, aby minister właściwy ds. środowiska mógł wyłączyć określone grupy posiadaczy odpadów z obowiązku wypełniania wymagań w zakresie ochrony przeciwpożarowej oraz obowiązku prowadzenia wizyjnego systemu kontroli miejsca magazynowania lub składowania odpadów. W tym celu potrzebna jest zmiana delegacji do wydania odpowiednich rozporządzeń.

Do wniosku o wydanie zezwolenia na zbieranie odpadów konieczne jest przedstawienie zaświadczenia i oświadczenia o niekaralności. W odniesieniu do spółek z ograniczoną odpowiedzialnością wymagane jest złożenie ich przez wszystkich wspólników, prokurentów, członka zarządu i członka rady nadzorczej. W szczególności w odniesieniu do wspólnika mogą powstać realne problemy. Ustawa nie kategoryzuje w żaden sposób pojęcia „wspólnik". Oznacza to, że konieczne jest przedłożenie zaświadczeń i oświadczeń o niekaralności wszystkich wspólników, a nie np. tylko tych, którzy ujawnieni są w KRS. Wiele spółek z ograniczoną odpowiedzialnością posiada kilku a nawet kilkudziesięciu wspólników, a wspólnicy są niekiedy skonfliktowani.

Prowadzenie ewentualnych sporów sądowych ze wspólnikami w tym zakresie, trwających zwykle kilka lat nie jest rozwiązaniem właściwym. W rzeczywistości w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością, decyzje zarządcze podejmują członkowie zarządu i oni w tym zakresie ponoszą odpowiedzialność. Pożądane zatem byłoby co najmniej doprecyzowanie, że żądanie zaświadczeń i oświadczeń o niekaralności wspólników dotyczy spółek osobowych, co byłoby spójne z wynikającym z kodeksu spółek handlowych sposobem reprezentacji i zarządzania.

Konfederacja Lewiatan