Konsultacje Międzynarodowego Związku Pocztowego – stanowisko Konfederacji Lewiatan oraz organizacji biznesowych

Koalicja organizacji biznesowych pod przewodnictwem Konfederacji Lewiatan wzięła udział w konsultach organizowanych przez UPU (Międzynarodowy Związek Pocztowy), wyrażając swoje stanowisko odnośnie międzynarodowego systemu obowiązujących rekompensat za przesyłki pocztowe.

Naszym zdaniem omawiana materia jest jednym z kluczowych wyzwań, przed którymi stoi światowa wymiana handlowa i w interesie wszystkich uczestników tej wymiany jest by problemy związane z UPU Remuneration System zostały rozwiązane w duchu poszanowania wolnego handlu i interesów wszystkich stron.

Obecna wymiana handlowa w zakresie opartym o dostarczanie przesyłek cross-border skutkuje zachwianiem zasad wolnego handlu, w którym oczekiwanie braku sztucznego subsydiowania exportu lub importu przez poszczególne państwa odgrywa istotną rolę. Dzieje się tak, gdyż system UPU ingeruje w równą konkurencję w wymianie międzynarodowej poprzez subsydiowanie kosztów dostaw z kierunków wschodnioazjatyckich, w kierunkach europejskich i północnoamerykańskich. Jak wynika z opracowania Copenhagen Economics, tylko z krajów zachodniej Europy do krajów azjatyckich dochodzi do transferów rzędu 1mld EUR rocznie, celem dotowania wymiany pocztowej .

Problem może być rozwiązany wyłącznie poprzez taką zmianę systemu, która zdecydowanie ograniczy lub wręcz wykluczy subsydiowanie międzynarodowej wymiany handlowej, poprzez subsydiowanie kosztów dostawy towarów w postaci przesyłek pocztowych. Efekt taki można osiągnąć nie tylko poprzez zmianę zasad wynagradzania UPU, ale również poprzez wyłączenie z tych zasad, przesyłek w zakresie wymiany handlowej.

Aleksandra Musielak, ekspertka Konfederacji Lewiatan