O digitalizacji i sztucznej inteligencji na ThinkDigital.eu
2018-11-23
20 listopada br. odbył się w Brukseli szczyt cyfrowy poświęcony digitalizacji medycyny, cyberbezpieczeństwu oraz skutkom etycznym i społecznym sztucznej inteligencji. W konferencji uczestniczyli przedstawiciele firm zrzeszonych w Konfederacji Lewiatan, Andrzej Cieślak (prezes Dynacon) i Magdalena Piech (Allegro) oraz Kinga Grafa i Adam Dorywalski z biura Konfederacji Lewiatan w Brukseli.
W pierwszym panelu Vytenis Andriukaitis (Komisarz UE ds. Zdrowia) i Clemens Martin Auer (Dyrektor Generalny Ministerstwa ds. Zdrowia w Austrii) rozmawiali o digitalizacji służby zdrowia w UE. Nie może być mowy o rewolucji cyfrowej w służbie zdrowia bez systemu wymiany danych między szpitalami i placówkami medycznymi pomiędzy państwami członkowskimi. Tymczasem sektor zdrowotny, w przeciwieństwie do innych polityk unijnych, np. tych związanych z funkcjonowaniem jednolitego rynku obrotu towarami, jest bardzo podzielony, będąc kompetencją państw członkowskich. W związku z tym, nie ma żadnych unijnych standardów, które wymagałyby interoperacyjności pomiędzy szpitalami i które definiowałyby rodzaj sprzętu w jaki te placówki powinny być wyposażone. Komisarz Andriukaitis zwrócił natomiast uwagę na to, że w UE rozpoczęła się dyskusja na ten temat i państwa członkowskie dostrzegają potrzebę zajęcia się tą kwestią. Świadczy o tym podpisanie umów partnerskich zacieśniających współpracę w tym obszarze pomiędzy Finlandią i Estonią, a także Czechami i Luksemburgiem. W kolejnych panelach dyskutowano o wpływie digitalizacji na służbę zdrowia, dzięki której lekarz będzie miał więcej czasu na wypełnianie swojej najważniejszej powinności, czyli na badanie pacjenta.
W kontekście 4. rewolucji przemysłowej, jednym z głównych wyzwań dla firm będzie znalezienie odpowiednio wykwalifikowanych pracowników. Mowa tutaj nie tylko o informatykach czy programistach, ale także o wyposażeniu pracowników w odpowiednie umiejętności, żeby potrafili obsłużyć nowe programy komputerowe, albo maszyny. W tym celu firmy będą musiały zainwestować znaczące środki w szkolenie pracowników, a UE oraz państwa członkowskie powinny ich w tym zakresie wspomóc. Jest to także kluczowe ze względu na cyberbezpieczeństwo i to w wielu sektorach naszej gospodarki np. w energetyce, czy w bankach, ponieważ większość przypadków włamań hackerskich wynika w istocie z bardzo prostych błędów ludzkich, takich chociażby jak kliknięcia w nieodpowiedni link, który przyszedł na skrzynkę mailową. Paneliści zwrócili uwagę także na brak europejskiego podejścia ds. cyberbezpieczeństwa. Obecnie dyskutowany w UE tzw. akt cyberbezpieczeństwa, który wprowadzi certyfikaty bezpieczeństwa, w niektórych przypadkach obowiązkowe, w innych dobrowolne, jest pierwszym krokiem w tym kierunku.
Podczas ThinkDigital.eu dyskutowano także o etycznych i społecznych aspektach wdrażania sztucznej inteligencji, jak np. konieczność wyjaśnienia w regulacjach, kto będzie prawnie odpowiedzialny i w jakim zakresie za wypadki spowodowane przez samochody autonomiczne.
Szczegółowa agenda spotkania znajduje się w linku poniżej: https://www.thinkdigital.eu/program .