Wspólne stanowisko pracodawców po wyroku TK
2018-11-16
• Z ulgą przyjmujemy rozstrzygnięcie Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, że ustawa o zniesieniu limitu składek na ZUS jest niezgodna z Konstytucją.
• Rozczarowuje brak uwzględnienia podnoszonych przez Prezydenta uchybień w procesie konsultacji z partnerami społecznymi.
• Wspólne stanowisko podpisały Konfederacja Lewiatan, BCC, Pracodawcy RP i Związek Rzemiosła Polskiego, organizacje pracodawców będące członkami RDS.
Pamiętajmy, że powołaniu Rady Dialogu Społecznego towarzyszyło wspólne przekonanie o potrzebie redefinicji dialogu społecznego w kontekście wytycznych wynikających z Konstytucji RP.
W przypadku ustawy dotyczącej zniesienia limitu składek na ZUS konsultacje z Radą Dialogu Społecznego, reprezentatywnymi organizacjami związkowymi i organizacjami pracodawców, były procesem fasadowym. Prowadzony był on w sposób pozbawiający partnerów społecznych możliwości przygotowania merytorycznych stanowisk z powodu braku czasu.
Zniesienie górnego limitu podstawy składki na ubezpieczenie społeczne, w zgodnej opinii organizacji pracodawców naruszałoby stabilność systemu ubezpieczeń społecznych, zwiększyłoby drastycznie obciążenia pracodawców i pracowników, a ponadto byłoby sprzeczne z rządową Strategią Odpowiedzialnego Rozwoju, zakładającą tworzenie w naszym kraju miejsc pracy wysokiej jakości i wysoko wynagradzanych.
Jednocześnie organizacje pracodawców wyrażają sprzeciw wobec podejmowania ad-hoc inicjatyw legislacyjnych, modyfikujących wybrane elementy systemu ubezpieczeń społecznych, tak jak miało to miejsce w przypadku propozycji zniesienia limitu składek. Rozwiązania w zakresie ubezpieczeń społecznych wymagają systemowego podejścia i konsensusu wypracowanego w dialogu społecznym. Organizacje pracodawców są gotowe na taką dyskusję.
Konfederacja Lewiatan