Ustawa o zmianie ustawy o OZE przyjęta przez rząd
2018-03-06
Przyjęcie przez Radę Ministrów długo procedowanej ustawy o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw, jest pozytywnym i znaczącym etapem toczącego się procesu legislacyjnego. Należy dołożyć wszelkich starań, aby jak najszybciej zakończyć prace parlamentarne nad projektem i by ustawa mogła szybko wejść w życie.
Co do zasady pozytywnie należy ocenić rozwiązania zawarte w dodawanych art. 70a-70f, dotyczących wytwórców w małej instalacji lub mikroinstalacji oraz wytwórców, o których mowa w dodawanym art. 70g (wytwórca energii elektrycznej w instalacji, gdzie łączna moc zainstalowana jest nie mniejsza niż 500 kW i nie większa niż 1 MW).
Pozytywnym rozwiązaniem, ułatwiającym rozwój morskich fam wiatrowych, są zmiany w art. 75 ustawy oze, które ułatwią wystartowanie w aukcji instalacji odnawialnego źródła energii wykorzystującej do wytworzenia energii elektrycznej energię z wiatru na morzu. Proponowana zmiana art. 75 ust. 5 pkt 3 wprost stanowi, że w aukcji może wystartować podmiot, który posiada prawomocne pozwolenie na wznoszenie i wykorzystanie sztucznych wysp (...) oraz ostateczną decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach. Wystartowanie w aukcji nie będzie obwarowane koniecznością posiadania pozwolenia na budowę.
Z zadowoleniem należy przyjąć zmiany w ustawie o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, w szczególności w zakresie nowej definicji „elektrowni wiatrowej", co powiązano ze zmianami w prawie budowlanym, gdzie na nowo zdefiniowano pojęcie „budowli". Powyższa zmiana, która zacznie działać od 1 stycznia 2018r. powinna usunąć wątpliwości interpretacyjne dotyczące zakresu opodatkowania podatkiem od nieruchomości, a być może wpłynie pozytywnie na toczące się postępowania administracyjne i sądowoadministracyjne.
Pozytywnie należy również ocenić zmiany w art. 13 ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. W szczególności wyeliminowano 3 letni termin „ważności" pozwoleń na budowę dotyczących elektrowni wiatrowych. Zgodnie z art. 13 ust. 3a postępowania w przedmiocie zmian pozwoleń na budowę prowadzi się na podstawie przepisów dotychczasowych (a wiec na podstawie przepisów sprzed wejścia w życie ustawy „antywiatrakowej"). Dodatkowo, gdy będzie wymagana zmiana decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla inwestycji w postaci elektrowni wiatrowych, wówczas nie będzie konieczności stosowania kryteriów odległościowych z art. 4 (minimalna odległość elektrowni wiatrowej od budynku mieszkalnego - 10 h).
Ekspert prowadzący: