J. Męcina na 107 sesji Międzynarodowej Konferencji Pracy

W Genewie odbywa się właśnie 107 sesja Międzynarodowej Konferencji Pracy, która poprzedza obchody jej stulecia, przypadające w 2019 roku.

Warto przypomnieć, że Polska zaraz po odzyskaniu niepodległości włączyła się w proces tworzenia Międzynarodowej Organizacji Pracy, a premier I. Paderewski był jednym z promotorów tworzenia tej organizacji. Polska zawdzięcza zresztą MOP postępowe ustawodawstwo pracy przyjęte w latach 20 - tych XX wieku. MOP wspierała też ruch społeczny Solidarność, grożąc sankcjami za delegalizację Solidarności w okresie stanu wojennego.

Na co dzień nie interesujemy się aktywnością Międzynarodowej Organizacji Pracy, a warto podkreślić, że w ostatnich latach organizacja zmieniła wizerunek stawiając na nowe aktywności i realne wyzwania przyszłości pracy. Warto przypomnieć inicjatywy związane ze skutkami ostatniego kryzysu międzynarodowego, współpracę z MFW i Bankiem Światowym i trójstronne dyskusje rządów, pracodawców i związków zawodowych o skutkach kryzysu i metodach radzenia sobie z zagrożeniami.

Na tegorocznej sesji grupę pracodawców reprezentuje prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan, który jest delegatem na 107 Sesję MOP oraz M. Maksymiuk z Pracodawców Pomorza.

W oficjalnym wystąpieniu na forum Konferencji Pracy prof. Jacek Męcina podkreślił, że 100- lecie MOP powinno być przyczynkiem do dyskusji nad wyzwaniami jakie stoją przed światem pracy, w dobie rewolucji cyfrowej i zmian demograficznych oraz procesów migracyjnych. Stwierdził, że Polska po 30 latach transformacji i 14 latach integracji z UE stale poprawia kondycję polskiego rynku pracy, pracodawcy inwestują w jakość pracy i warunki pracy. Polska mimo, że pozostaje krajem migracji zarobkowych, równocześnie jest uzależniona od pracowników z krajów Europy środkowo-Wschodniej, zwłaszcza Ukrainy. J. Męcina podkreślił, że kluczowym wyzwaniem polskiego rynku pracy jest zwiększanie aktywności zawodowej, w tym taka konstrukcja programów rodzinnych, które wspierać będą równocześnie aktywność zawodową kobiet.

Pełne wykorzystanie kapitału ludzkiego w Polsce i łatwiejszy dostęp do pracowników migrujących, w tym wspieranie trwałego pozyskiwania pracowników do Polski, to wyzwanie, ale i jeden z priorytetów rozwojowych naszego kraju. Inny priorytet, na który wskazał w swoim wystąpieniu ekspert Lewiatana jest stały rozwój kształcenia zawodowego w formule dualnej oraz inwestycje w kształcenie ustawiczne.

Prof. Jacek Męcina akcentował też rolę i znaczenie dialogu społecznego jako mechanizmu efektywnego rozwiązywania problemów rozwojowych. Potencjał RDS jest jego zdaniem wykorzystywany w niewystarczający sposób, a wobec wyzwań związanych z rewolucją cyfrową i jej wpływem na rynek pracy potrzebny jest dialog, który pozwoli wypracować nowe rozwiązania na skalę wyzwań jakie stoją przed polską i światową gospodarką. Na te problemy zwracała również uwagę Henryka Bochniarz, prezydent Konfederacji Lewiatan podczas swojego przewodnictwa w Radzie Dialogu Społecznego, a KL w odpowiedzi na te wyzwania problemy rozwojowe rynku pracy wprowadziła na stałe do agendy wydarzeń i konferencji w ramach inicjatywy PRACA 4.0.

Konfederacja Lewiatan