Handel międzynarodowy nie może ograniczać demokracji
2017-09-28
- Zyski z handlu transatlantyckiego nie mogą trafiać do wąskiego grona osób, lecz całego społeczeństwa. Handel nie może ograniczać demokracji - powiedział Daniel Costello, ambasador Kanady przy Unii Europejskiej w czasie sesji plenarnej Punkt zwrotny. Jak zmienią się transatlantyckie relacje gospodarcze?
Przed rozpoczęciem sesji plenarnej wręczono nagrody w konkursie Emerging Market Champions Citi Handlowy. Laureatami zostały firmy Maspex i LG Chem.
Jerzy Kwieciński, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, który uczestniczył w ceremonii wręczenia nagród podkreślił, że polskie banki należą do najbardziej innowacyjnych na świecie. Rząd bardzo liczy, że sektor finansowy będzie wspierał polskie firmy w ekspansji na zewnątrz.
Uczestnicy dyskusji szukali m.in. odpowiedzi na pytania, czy jest możliwa integracja europejska bez Ameryki i innych kontynentów i co oznacza rosnąca siła nabywcza Dalekiego Wschodu dla transatlantyckich relacji gospodarczych?
Andrzej Olechowski, przewodniczący Rady Nadzorczej, Citi Handlowy, w sprawach gospodarczych upatruje trwałości relacji między USA i Europą. Ale nie wie jaka będzie przyszłość tej współpracy, szczególnie w kontekście polityki prezydenta Donalda Trumpa.
Candi Wolff, wiceprezes wykonawcza, Global Government Affairs, Citi Group stwierdziła, że z wielu groźnych zapowiedzi zgłoszonych w czasie kampanii wyborczej dotyczących ograniczania handlu międzynarodowego, prezydent Donald Trump powoli rezygnuje. Wszystko wskazuje na to, że USA nie wycofają się z umowy NAFTA. Szkoda, że nie zostanie sfinalizowania umowa między USA i Europą (TTIP). Teraz dla Stanów Zjednoczonych priorytetem są umowy dwustronne.
- Administracja koncentruje się na wzmacnianiu działań antydumpingowych. Mniej uwagi zwraca na otwieranie nowych rynków. Ale jestem optymistką. Handel jest nam potrzebny, daje miejsca pracy. Trzeba tylko większy nacisk położyć na uczciwość, dobre praktyki - dodała.
Daniel Costello, ambasador Kanady przy Unii Europejskiej przypomniał, że negocjacje umowy między Kanadą i Europą (CETA) trwały ponad 10 lat. Uważa, że przyniesie ona wiele korzyści. - Handel ma ogromne znaczenie dla ludzi. Ale widzimy, że wiele osób czuje się zagubionych, traktują handel jako zagrożenie. Dlatego z umów handlowych muszą korzystać wszyscy. Tak jak wzrost gospodarczy nie może być osiągany kosztem polityki socjalnej - powiedział.
- Musimy domagać się takich rozwiązań w handlu międzynarodowym, które będą korzystne dla UE. Europa powinna mówić jednym głosem. Handel międzynarodowy daje 30 mln miejsc pracy w Europie. Jedno na osiem miejsc pracy w Polsce to efekt wymiany handlowej. UE musi wspierać międzynarodowy system handlu według standardów Światowej Organizacji Handlu (WTO), tak aby zapewnić równe warunki dla wszystkich - powiedział Denis Redonnet, dyrektor z Dyrektoriatu ds. zagadnień prawnych i obrotu towarowego, Komisji Europejskiej.
Partnerem sesji był Citi Handlowy.
Partnerem merytorycznym było Centrum Studiów Międzynarodowych.
****
Europejskie Forum Nowych Idei to międzynarodowy kongres środowisk biznesowych z udziałem wybitnych przedstawicieli świata polityki, kultury, nauki i mediów. Organizowane jest od 2011 r. przez Konfederację Lewiatan we współpracy z BusinessEurope, Miastem Sopot oraz polskimi i międzynarodowymi firmami i instytucjami. Celem Forum jest wypracowywanie pomysłów na silną Europę i konkurencyjną gospodarkę, otwartą na trendy cywilizacyjne i technologiczne. Tegoroczna edycja EFNI odbywa się w dniach 27-29 września w Sopocie, a jej hasłem przewodnim będzie „Globalizm, bilateralizm, patriotyzm gospodarczy? Wyzwania dla społeczeństw i biznesu".
Więcej informacji: www.efni.pl
Patronat honorowy Parlament Europejski
Partnerzy instytucjonalni Grupa Pracodawców EKES, Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, Rada Dialogu Społecznego, Polsko-Japoński Komitet Gospodarczy
Partnerzy Strategiczni MetLife, Citi Handlowy
Partnerzy główni IKEA, Invest in Pomerania, KPMG, TESCO, Związek Pracodawców Motoryzacji i Artykułów Przemysłowych
Partnerzy wspierający Fundacja na rzecz Nauki Polskiej, Grupa Ergis, Miasto Gdańsk, Orange, Siemens, T-Mobile, Związek Pracodawców Technologii Cyfrowych LEWIATAN, Samorząd Województwa Pomorskiego, Google, Family Business Network
Strategiczni partnerzy medialni TVN24 BIS, Gazeta Wyborcza, Grupa Onet.pl
Główni partnerzy medialni EURACTIV, Forbes, Newsweek, TOK FM
Wspierający partnerzy medialni AMS, Business Insider Polska, Dziennik Gazeta Prawna, INNPoland, Parkiet, Publicon, Puls Biznesu, Radio Gdańsk, Radio Zet, trójmiasto.pl, Warsaw Business Journal.
Partnerzy merytoryczni Centrum Stosunków Międzynarodowych, Polityka Insight, THINKTANK, Global Compact w Polsce - Inicjatywa Sekretarza Generalnego ONZ Global Compact
Partnerzy logistyczno-
technologiczni BMW, Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy, Dell
Producent wykonawczy IDFX
Dodatkowe informacje:
Milena Malinowska
mmalinowska@konfederacjalewiatan.pl
Tel. +48 512 825 998