Wpływ globalnych trendów na funkcjonowanie firm
2017-09-29
Sztuczna inteligencja daje biznesowi nowe, nieznane dotąd możliwości. Nowoczesne technologie i rewolucja cyfrowa, której jesteśmy świadkami, już teraz powodują wypieranie niektórych zawodów.
- Maszyny nie zastąpią jednak człowieka, nie będą za nich myśleć, a tylko wspierać przyspieszając na przykład obliczenia. Nie mają intuicji, zdolności percepcji i manipulacji - mówił podczas wykładu otwierającego dyskusję Carl Benedikt Frey z Uniwersytetu Oksfordzkiego.
Odmienne zdanie miał Leszek Wroński, szef działu usług doradczych na Europę Środkowo-Wschodnią w KPMG. Jego zdaniem sztuczna inteligencja nieuchronnie nadejdzie, jednak nie tak szybko jak sobie to wyobrażamy. - Wszystkie miejsca pracy prędzej czy później zostaną wymienione na sztuczną inteligencję - stwierdził Wroński. Rozmówcy podkreślali, że w dobie dynamicznych zmian wynikających z rozwoju nowych technologii, firmy muszą tworzyć nowe modele biznesowe.
- Trzeba zmienić program gospodarczy i system prawny, aby to ludzie byli w roli głównej i mieli udział w bogactwie, które firmy osiągają właśnie dzięki pracownikom - podkreśliła Romina Boarini, koordynator ds. inicjatywy na rzecz wzrost sprzyjający włączeniu społecznemu w Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju OECD.
Peter Jungen z Columbia Center on Capitalism and Society na Columbia University zwrócił uwagę na różnice w tempie rozwoju nowych technologii pomiędzy Europą, USA i Chinami. Według niego Europa jest w ogonie w porównaniu ze Stanami Zjednoczonymi. - Niemcy bardzo źle radzą sobie z inwestowaniem w innowacje. Powstaje wiele patentów, ale nie wykorzystuje się aż 90 procent z nich. W tworzeniu sztucznej inteligencji przodować będą Chiny - zaznaczył Jungen.
Partnerem merytorycznym sesji THINTANK.
****
Europejskie Forum Nowych Idei to międzynarodowy kongres środowisk biznesowych z udziałem wybitnych przedstawicieli świata polityki, kultury, nauki i mediów. Organizowane jest od 2011 r. przez Konfederację Lewiatan we współpracy z BusinessEurope, Miastem Sopot oraz polskimi i międzynarodowymi firmami i instytucjami. Celem Forum jest wypracowywanie pomysłów na silną Europę i konkurencyjną gospodarkę, otwartą na trendy cywilizacyjne i technologiczne. Tegoroczna edycja EFNI odbywa się w dniach 27-29 września w Sopocie, a jej hasłem przewodnim jest „Globalizm, bilateralizm, patriotyzm gospodarczy? Wyzwania dla społeczeństw i biznesu".
Więcej informacji: www.efni.pl
Patronat honorowy Parlament Europejski
Partnerzy instytucjonalni Grupa Pracodawców EKES, Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, Rada Dialogu Społecznego, Polsko-Japoński Komitet Gospodarczy
Partnerzy Strategiczni MetLife, Citi Handlowy
Partnerzy główni IKEA, Invest in Pomerania, KPMG, TESCO, Związek Pracodawców Motoryzacji i Artykułów Przemysłowych
Partnerzy wspierający Fundacja na rzecz Nauki Polskiej, Grupa Ergis, Miasto Gdańsk, Orange, Siemens, T-Mobile, Związek Pracodawców Technologii Cyfrowych LEWIATAN, Samorząd Województwa Pomorskiego, Google, Family Business Network
Strategiczni partnerzy medialni TVN24 BIS, Gazeta Wyborcza, Grupa Onet.pl
Główni partnerzy medialni EURACTIV, Forbes, Newsweek, TOK FM
Wspierający partnerzy medialni AMS, Business Insider Polska, Dziennik Gazeta Prawna, INNPoland, Parkiet, Publicon, Puls Biznesu, Radio Gdańsk, Radio Zet, trójmiasto.pl, Warsaw Business Journal.
Partnerzy merytoryczni Centrum Stosunków Międzynarodowych, Polityka Insight, THINKTANK, Global Compact w Polsce - Inicjatywa Sekretarza Generalnego ONZ Global Compact
Partnerzy logistyczno-
technologiczni BMW, Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy, Dell
Producent wykonawczy IDFX
Dodatkowe informacje:
Milena Malinowska
mmalinowska@konfederacjalewiatan.pl
Tel. +48 512 825 998