Zmiany w finansowaniu kursów dla niepełnosprawnych
2017-10-12
Proces kształcenia osób niepełnosprawnych, w ramach kwalifikacyjnych kursów zawodowych, nie tworzy równych szans dla wszystkich uczestników. Kursy dla słuchaczy niepełnosprawnych różnią się w znaczący sposób od tych realizowanych dla osób pełnosprawnych. Konfederacja Lewiatan proponuje zmianę warunków prowadzenia kursów oraz dostosowanie ich finansowania do mniejszych grup.
- Kluczowe jest dostosowanie wielkości grup do realiów prowadzenia zajęć dla osób niepełnosprawnych. Obecnie wielkość grupy to 20 osób. Dlatego postulujemy zmniejszenie maksymalnej liczby osób niepełnosprawnych na kwalifikacyjnych kursach zawodowych z 20 do 7 osób - mówi Jakub Gontarek, ekspert Konfederacji Lewiatan.
Ale wraz ze zmniejszeniem grupy należy także zmienić zasady finansowania zajęć dla osób niepełnosprawnych. Celem proponowanego rozwiązania jest dopasowanie wysokości subwencji do realiów prowadzenia zajęć dla osób niepełnosprawnych tak, aby korespondowała ona z liczbą uczniów w oddziale szkoły specjalnej i oddziale specjalnym w szkole ogólnodostępnej.
- Zależy nam aby osoby niepełnosprawne mogły uczestniczyć w kwalifikacyjnych kursach zawodowych. To jest często jedyna szansa na aktywizację zawodową i włączenie do społeczeństwa - dodaje Jakub Gontarek.
Proponowane zmiany są kluczowe, by zachęcić Centra Kształcenia Praktycznego do organizowania tego typu zajęć. Obecne zasady organizowania i finansowania zajęć sprawiają, że tylko nieliczne placówki decydują się na realizację kwalifikacyjnych kursów zawodowych dla osób niepełnosprawnych.
Konfederacja Lewiatan