Wsparcie EFS dla szkół wyższych
2017-04-13
12 kwietnia 2017 r. w naszej siedzibie odbyło się spotkanie przedstawicieli uczelni wyższych zrzeszonych w Konfederacji z przedstawicielami Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.
Głównym tematem spotkania było wsparcie z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach nowego działania 3.5 „Kompleksowe programy szkół wyższych" Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.
Zakres tematyczny działania to:
- podniesienie kompetencji studentów tak, by odpowiadały one potrzebom gospodarki, rynku pracy i społeczeństwa;
- zwiększenie jakości i efektywności kształcenia na studiach doktoranckich;
- umiędzynarodowienie uczelni,
- wsparcie zmian organizacyjnych i podniesienia kompetencji kadr uczelni.
Kryteria wyboru projektów nadal nie mają ostatecznej formy, więc dla uczelni był to świetny moment, żeby się z nimi zapoznać, a przede wszystkim zgłosić do nich uwagi. Dyskusja nad kryteriami obecnie toczy się między Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, Ministerstwem Rozwoju, a Komisją Europejską. Komisja Europejska próbuje wymusić na instytucjach krajowych bardzo restrykcyjne warunki przyznawania wsparcia, co w ocenie samego NCBiR może skutkować niewielkim zainteresowaniem uczelni konkursami oraz trudnościami w przygotowaniu i realizacji projektów. W obecnej propozycji, pod upływem uwag KE, liczba kryteriów w poszczególnych konkursach urosła do ok. 30, co jest ogromnym wyzwaniem i dla przygotowujących projekty, i dla oceniających. W dotychczas zorganizowanych konkursach (z mniej wyśrubowanymi kryteriami) wnioski, które przechodziły pozytywnie ocenę zwykle nie opiewały łącznie na całą dostępną pulę środków.
Jesteśmy zgodni z NCBiR, że w przypadku nowych konkursów z tak kompleksowym zakresem, wymagającym pogodzenia na poziomie uczelni interesów różnych wydziałów, decyzji na różnych szczeblach i zaangażowania wielu osób w przygotowanie projektu, dodatkowe windowanie wymagań będzie nadmiernym obciążeniem. Konkursy będą ogłoszone najprawdopodobniej na początku czerwca, co oznacza, że wsparcie nie obejmie pierwszego semestru roku akademickiego 2017/2018. Uczestnicy spotkania zadeklarowali przygotowanie uwag do obecnego kształtu kryteriów, które poprzez Lewiatana zostaną przekazane do Narodowego Centrum oraz Ministerstwa Rozwoju.
Drugim tematem spotkania była Baza Usług Rozwojowych, prowadzona przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Jej przedstawiciele poinformowali, w jaki sposób uczelnie wyższe mogą bezpłatnie skorzystać z bazy i pozyskać nowych klientów na usługi. Dotyczy to w szczególności studiów podyplomowych, które - jak się okazuje - są drugą najczęściej wyszukiwaną przez przedsiębiorców i osoby fizyczne frazą w bazie, a oferta dostępna w tym zakresie jest niewielka (jak dotąd w systemie zarejestrowało się zaledwie 28 uczelni).
Uczestnicy ocenili spotkanie jako bardzo owocne i wyrazili chęć udziału w podobnych przedsięwzięciach w przyszłości.
Osoby zainteresowane tą tematyką zachęcamy do kontaktu z Małgorzatą Lelińską z Departamentu Funduszy Europejskich: mlelinska@konfederacjalewiatan.pl