Pracodawcy chcą przekazywać dane elektronicznie
2017-09-13
Najlepszym rozwiązaniem byłoby przejście do systemu elektronicznego przekazywania danych do Urzędu Komunikacji Elektronicznej z zapewnieniem alternatywnych form dostarczania formularzy, w przypadku wystąpienia nieprzewidzianych zdarzeń - postuluje Konfederacja Lewiatan, oceniając propozycje UKE dotyczące odświeżenia i ujednolicenia formularzy składanych przez przedsiębiorców.
UKE ujawnił szczegóły dotyczące funkcjonowania systemu. Idea nowego projektu informatycznego, przeznaczonego wyłącznie do celów sprawozdawczości, spotkała się z dobrym przyjęciem firm. Przedsiębiorcy, opierając się na wcześniejszych doświadczeniach związanych z funkcjonowaniem systemu SIIS (System Informacyjny o Infrastrukturze Szerokopasmowej), zgłosili jednak szereg uwag.
- Naszym zasadniczym postulatem jest przejście do systemu elektronicznego przekazywania danych z zapewnieniem alternatywnych form dostarczania formularzy, w przypadku wystąpienia nieprzewidzianych zdarzeń. Dla firm istotne jest również pozostawienie w rękach UKE kontroli nad tempem wdrażania nowego systemu, w tym ustalenie daty początkowej jego wdrażania. Przedsiębiorcy są zdania, że wdrożenie nowego systemu powinno być rozłożone w czasie, zaś rynek powinien znać harmonogram wprowadzenia systemu z rocznym wyprzedzeniem. Istotne jest też zapewnienie przedsiębiorcom możliwości testowania nowego systemu i długiego okresu przejściowego - mówi dr Aleksandra Musielak, ekspertka Konfederacji Lewiatan.
Aktualny pozostaje też postulat, zgłaszany przez Konfederację Lewiatan w ubiegłym roku, aby dane przekazywane do UKE stanowiły źródło/rejestr referencyjny dla innych urzędów, w tym GUS oraz UOKIK.
Przedsiębiorcy mają też wątpliwości co do tego, czy rozszerzenie zakresu podmiotów zobowiązanych do sprawozdawczości, a co się z tym wiąże zwiększenie liczby interakcji pomiędzy UKE i nowymi podmiotami, w ramach nowego systemu, będzie miało wpływ na wydajność systemu ds. sprawozdawczości.
Konfederacja Lewiatan