Powstał zespół ds. Brexit w BusinessEurope

W BusinessEurope powstał Zespół ekspercki ds. Brexit. 21 lutego br. odbyło się pierwsze spotkanie zespołu, przedstawiciele Konfederacji Lewiatan brali w nim udział.

W pracach zespołu mogą uczestniczyć tylko przedstawiciele organizacji członkowskich BusinessEurope; reprezentanci organizacji sektorowych będą  konsultantami zespołu. 

Na razie w kontekście Brexitu pojawia się więcej pytań niż konkretnych informacji. 

Co wiemy?

  • Procedura wyjścia Wielkiej Brytanii z UE zacznie się w momencie uruchomienia art. 50 Traktatu o UE przez Parlament - to na pewno stanie się w marcu 2017. 
  • UE stoi na stanowisku, że najpierw należy wynegocjować warunki Brexitu, a potem dopiero zacząć negocjacje umów handlowych z Wielką Brytanią, wtedy już krajem spoza UE. Z kolei Wielka Brytania uważa, że te dwa procesy negocjacyjne powinny toczyć się jednocześnie. Dzięki temu w momencie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE i konieczności uiszczenia przez nią rachunku związanego z opuszczeniem Wspólnoty - w Brukseli popularnie nazywanego "opłatą rozwodową" (divorce bill) - UE "zaoferuje" jej już wynegocjowane warunki współpracy handlowej.  
  • Przedstawiciele biznesu chcieliby, żeby dalsza współpraca handlowa między Wielką Brytanią poza-UE i krajami UE przebiegała w maksymalnie podobny sposób do aktualnego, czyli zasad obowiązujących w ramach jednolitego rynku.
  • Zespół negocjacyjny w KE, tzw. zespół Barnier'a (Michel Bernier, dawny komisarz ds. polityki regionalnej, jest głównym negocjatorem ds. Brexitu) nie jest duży - liczy 30 osób. Już w tej chwili negocjatorzy KE zadeklarowali, że bardzo potrzebują informacji od biznesu, np. oszacowań jakie mogą być wyzwania organizacyjne i koszty finansowe Brexitu (m.in. wpływ na inwestycje, koszty działalności czy współpracę w ramach łańcucha podwykonawców). 
  • Zwrócono uwagę, że efekt tańszego "funta" już jest odczuwalny w wymianie handlowej między Wielka Brytanią a kontynentem.

Po wczorajszym spotkaniu jasne jest, że Brexit to proces przede wszystkim polityczny i że prawdopodobnie zawsze będzie więcej niejasności niż kwestii pewnych.

Na tym etapie istotne jest, że wszelkie informacje od biznesu mogą mieć wpływ na kształt mandatu negocjacyjnego dla zespołu Komisji Europejskiej. 

W interesie biznesu europejskiego jest więc próba odpowiedzi na pytanie jaki wpływ będzie miał Brexit na codzienne działanie naszych firm.