Jaka polityka spójności po 2020?

W latach 2014-2020, ogółem środki na finansowanie polityki spójności wynoszą 351,8 mld euro, z czego Polsce przyznano 82,5 mld euro. Jednak po 2020 r. obie te kwoty mogą być znacząco niższe, zarówno ze względu na Brexit jak i nowe priorytety takie jak obronność, bezpieczeństwo i imigracja.

Pomimo niekwestionowanych sukcesów polityka spójności jest też przedmiotem krytyki, m.in. z powodu słabej konwergencji i nieefektywności niektórych instrumentów. Zmiany mają dotyczyć nie tylko celów, instrumentów i zadań, ale również całościowej roli tej polityki dla reformującej się Unii Europejskiej. 

Unia Europejska stoi przed dylematem, w jaki sposób ma funkcjonować organizm wspólnotowy, który jest podzielony na dwie wyraźnie odrębne strefy - ze wspólną walutą oraz z walutami krajowymi. Tak zasadniczy podział utrudnia właściwą koordynację polityki gospodarczej służącej rozwojowi wszystkich państw członkowskich. Jeśli powstanie budżet strefy euro, to Unia Europejska siłą rzeczy podzieli się na obszary o dwóch prędkościach, a to może oznaczać wzrost napięć politycznych o trudnych do przewidzenia konsekwencjach.

Jak będzie wyglądał przyszły budżet polityki spójności gdy w dyskusji coraz częściej pojawiają postulaty reformy i zwiększenia efektywności czy stworzenia oddzielnego budżetu strefy euro? Zapraszamy na panel "Spójność 2020+" w którym udział weźmie m.in. Janusz Lewandowski , b. komisarz europejski ds. budżetu, europoseł.

Sopot, 27-29 września. Zarejestruj się na efni.pl

Sesja panelowa: Spójność 2020 +

Partner: Samorząd Województwa Pomorskiego

Partner merytoryczny: Centrum Stosunków Międzynarodowych

Paneliści:

  • Paweł Chorąży, podsekretarz stanu, Ministerstwo Rozwoju, Polska
  • Janusz Lewandowski, b. komisarz europejski ds. budżetu, europoseł, Parlament Europejski
  • Stefano Mallia, członek Grupy Pracodawców, EKES (TBC)
  • Jorge Núñez-Ferrer, Senior Research Fellow, Centre for European Policy Studies, Belgia
  • Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, Polska
  • Paweł Świeboda, wicedyrektor, Europejskie Centrum Strategii Politycznej (EPSC), Komisja Europejska (TBC)

Moderator: Małgorzata Bonikowska, prezes, THINKTANK i Centrum Stosunków Międzynarodowych, Polska