Europejski filar praw socjalnych tematem spotkania Europejskiej Sieci Pracodawców

26 października w Brukseli odbyło się spotkanie Europejskiej Sieci Pracodawców (z ang. European Employers Network Seminar) organizowane przez BusinessEurope, w którym wzięli udział pracodawcy i ich przedstawiciele z całej Europy, a także reprezentanci Komisji Europejskiej.

W wydarzeniu uczestniczył także Adam Dorywalski z Biura Lewiatana w Brukseli. Ze względu na zbliżający się unijny szczyt społeczny, który odbędzie się 17 listopada 2017 r. w Goteborgu (Szwecja), bardzo dużo czasu poświęcono na dyskusję o europejskim filarze praw socjalnych.

Spotkanie otworzył Maxime Cerutti, dyrektor departamentu BusinessEurope odpowiedzialnego za sprawy społeczne. Zaznaczył, iż europejski filar praw socjalnych będzie skutkował wieloma nowymi inicjatywami na poziomie UE w najbliższych latach i dlatego istotne jest, aby pracodawcy mieli wpływ na jego kształt. Następnie głos zabrał Dyrektor Generalny BusinessEurope Markus Beyrer, który podkreślił istotę powiązania filaru z reformami zalecanymi dla poszczególnych krajów w ramach europejskiego mechanizmu zarządzania gospodarczego (tzw. Europejski Semestr). Stwierdził także, iż każda nowa regulacja dotycząca zatrudnienia z jednej strony musi być wystarczająco elastyczna, aby pozwalała firmom dostosowywać się do zmieniającej się sytuacji gospodarczej, a z drugiej strony powinna gwarantować pracownikom wystarczający poziom ochrony socjalnej.

Obecny na spotkaniu Michel Servoz, Dyrektor Generalny Dyrekcji Generalnej Komisji Europejskiej ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia zwrócił uwagę, iż europejski filar praw socjalnych to narzędzie do osiągnięcia konwergencji w Unii tym bardziej, że największym sukcesem gospodarczym mogą pochwalić się kraje o najwyższym poziomie praw socjalnych. Dla skutecznego wdrożenia filaru potrzebne jest stworzenie przejrzystych punktów odniesień, dzięki którym będzie można bardzo łatwo porównywać państwa UE pod względem obowiązujących w nich praw socjalnych. Servoz zaznaczył także, iż celem szczytu w Goteborgu jest osiągniecie kompromisu w sprawie tego, czym ma być europejski filar praw socjalnych. Dopiero potem będzie można spodziewać się bardziej konkretnych propozycji.

Uczestnicy spotkania dyskutowali także o europejskim dialogu społecznym oraz o dialogu społecznym w obrębie poszczególnych sektorów przemysłu. Wszyscy zgodzili się co do tego, iż wygląda on inaczej w poszczególnych państwach UE ze względu na różnice płac oraz układy zbiorowe, które w jednych krajach dominują, a w innych są prawie nieobecne. To sprawia, iż czasami wypracowanie wspólnego stanowiska w ramach tego samego sektora na poziomie europejskim jest bardzo trudne.

W związku z tym uczestnicy zastanawiali się w jaki sposób można poprawić koordynację działań i wymianę informacji pomiędzy pracodawcami w obrębie tych samych sektorów, a także pomiędzy różnymi sektorami na poziomie krajowym i europejskim.

Agenda spotkania