Dobre informacje dla realizujących działalność B+R
2017-03-22
21 marca br. odbyło się posiedzenie Zespołu RDS ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych.
Podsumowanie spotkania:
W kwestii projektu rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące Ministerstwo Rozwoju potwierdziło, że z obowiązkiem stosowania kasy fiskalnej powiązany będzie obowiązek posiadania terminalu płatniczego. Zadeklarowało też, że kasy rejestrujące, które otrzymały homologację przed 2018 r. będą mogły być stosowane do końca ważności homologacji.
W trakcie posiedzenia odbyła się także dyskusja nt. skuteczności wprowadzonej ulgi na B+R. Przemysław Pruszyński, ekspert Konfederacji Lewiatan, przedstawił argumenty, dla których Zespół RDS powinien podjąć się przeglądu stosowania ulgi B+R oraz omówił problemy związane z jej stosowaniem. Postawił tezę, że problemy te są barierą dla większego zainteresowania przedsiębiorców tą ulgą.
Przewodniczący Zespołu Henryk Nakonieczny zobowiązał ministra Leszka Skibę (MF) do przedstawienia informacji o liczbie podatników, którzy skorzystali z odliczenia i o wielkości tego odliczenia jak tylko Ministerstwo Finansów będzie dysponować takimi danymi - będzie to koniec maja lub początek czerwca. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zapowiedziało, że w kwietniu przekazana zostanie do konsultacji, kolejna ustawa o innowacyjności powstała na podstawie Białej Księgi Innowacji. Konfederacja Lewiatan zaproszona została do dyskusji na temat tego projektu. Obecnie trwają zaawansowane uzgodnienia pomiędzy ministerstwami.
Przedstawiciel Ministerstwa Finansów potwierdził, że problematyczny jest przepis, zgodnie z którym, odliczenie z tytułu ulgi B+R odnosi się wyłączenie do wynagrodzeń „pracowników zatrudnionych w celu realizacji działalności badawczo-rozwojowej". Zgodził się również z tym, że urzędy skarbowe i biura krajowej informacji podatkowej interpretują przepisy zbyt fiskalnie odmawiając prawa do odliczenia, jeżeli pracownik nie jest zatrudniony w celu realizacji działalności badawczo-rozwojowej, ale taką działalność faktycznie wykonuje.
Ministerstwo Finansów zadeklarowało również wydanie interpretacji ogólnej korzystnej dla podatników i rozstrzygnięcie, że uldze na B+R podlegają wynagrodzenia pracowników wykonujących prace badawczo-rozwojowe, a nie tylko tych, którzy w tym celu zostali zatrudnieni. Interpretacja ma być wydana niebawem, jako działanie doraźne, a od stycznia 2018 r. zmienione zostaną przepisy.
Konfederację Lewiatan na posiedzeniu zespołu reprezentował Przemysław Pruszyński.
Konfederacja Lewiatan już na etapie tworzenia przepisów o uldze wskazywała, że zaliczenie do kosztów kwalifikowanych wynagrodzeń jedynie pracowników zatrudnionych w celu realizacji działalności badawczo-rozwojowej, może oznaczać, że z odliczenia nie skorzystają firmy, których pracownicy realizują działalność badawczo - rozwojową, a nie zostali w tym celu zatrudnieni.
W praktyce prototyp nowego produktu powstaje nie tylko w dziale B+R, ale do jego stworzenia wymagana jest współpraca całego przedsiębiorstwa. Wynagrodzenia pracowników, którzy wykonują regularną działalność przedsiębiorcy, a dla celów projektu B+R zostają oddelegowani do wykonywania prac B+R powinny być możliwe do odliczenia w ramach ulgi podatkowej. Duże przedsiębiorstwa posiadają wyodrębnione działy B+R, natomiast w mikro, małych i średnich przedsiębiorstwach za działalność badawczo-rozwojową często odpowiedzialny jest jeden pracownik z działu produkcji, który nie został zatrudniony dokładnie w tym celu.
Obecne brzmienie przepisu i interpretacja urzędów skarbowych uniemożliwia skorzystanie z ulgi przedsiębiorcom realizującym prace badawczo-rozwojowe, a nie posiadającym dedykowanych działów B+R. Konsekwencją jest fakt niezgłaszania kosztów osobowych do ulgi.