O Polsce w czasie cotygodniowego spotkania Kolegium Komisarzy

13 grudnia podczas spotkania unijnych komisarzy jednym z tematów dyskusji była sytuacja w Polsce w kontekście państwa prawa. Bezpośrednim przyczynkiem do tej debaty stało się przyjęcie w ekspresowym tempie przez polski rząd ustawy o Trybunale Konstytucyjnym (19 listopada 2015) oraz o radiofonii i telewizji (31 grudnia 2015).

Głos zabrał wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej F. Timmermans, który zadeklarował chęć dialogu z rządem polskim w celu wyjaśnienia ewentualnych wątpliwości i gotowość przyjazdu do Warszawy na rozmowy. Podkreślił, że Komisja nie ma zamiaru wdawać się z Polską w polemikę oraz że nie zamierza dyskutować sytuacji politycznej - punkt zainteresowania KE to jedynie kwestia przestrzegania państwa prawa. W dyskusji wzięli udział także Gunter Oettinger - odpowiedzialny, m.in. za media, skrytykowany kilka dni temu przez przewodniczącego J-C. Junckera za zbyt ostrą ocenę sytuacji w Polsce - oraz V. Jurova, komisarz odpowiedzialna m.in. za sprawiedliwość. Na koniec debaty głos zabrała komisarz Elżbieta Bieńkowska odpowiedzialna za rynek wewnętrzny. Z naszych informacji wynika, że skupiła się na faktach i zadbała o to, żeby jej wypowiedź była neutralna. 

Sytuacja w Polsce ma być ponownie dyskutowana w połowie marca. Liczymy na to, że bez względu na wydarzenia na scenie politycznej współpraca gospodarcza będzie trwała, co ma ogromne znaczenie dla warunków prowadzenia działalności przez przedsiębiorców i przekłada się na ogólny wzrost gospodarczy.

19 stycznia br. debata na temat sytuacji w Polsce jest także przewidziana w Parlamencie Europejskim. Zapowiedziała w niej swój udział premier B. Szydło, a jako forpoczta zostali wysłani w tym tygodniu do Brukseli K. Szymański i A. Stępkowski, wiceszefowie MSZ. Ta debata będzie na pewno miała wyższą temperaturę niż ostatnia dyskusja w Komisji Europejskiej.