Przemysł napędza gospodarkę
2016-01-21
Produkcja przemysłowa była wyższa w grudniu 2015 r. o 6,7 proc. r/r., sprzedaż detaliczna wzrosła natomiast o 4,9 proc. r/r (w cenach bieżących) - podał GUS.
Komentarz dr Małgorzaty Starczewskiej-Krzysztoszek, głównej ekonomistki Konfederacji LewiatanPrzemysł miał się w 2015 r. całkiem dobrze. W ciągu 12 miesięcy produkcja przemysłowa wzrosła o 4,9 proc., w tym przetwórstwo przemysłowe o 5,8 proc. To zdecydowanie lepiej niż w 2014 r. Trudności przeżywało górnictwo i wydobywanie, a także wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę.
W grudniu produkcja sprzedana przetwórstwa przemysłowego wzrosła aż o 9 proc. r/r. , co potwierdza dobrą kondycję tego sektora gospodarki i pozwala prognozować dobry początek 2016 r. Jedyne co niepokoi w danych grudniowych to spadek produkcji sprzedanej w dziale maszyny i urządzenia (o 5,9 proc.), czyli naszym sztandarowym dziale eksportowym. Pozostałe eksportowe branże miały się jednak w grudniu dobrze - niebywale wręcz wzrosła sprzedaż pozostałego sprzętu transportowego (ponad 60 pro.), urządzeń elektrycznych (ponad 26 proc.), wyrobów farmaceutycznych, pojazdów samochodowych.
Dobre wyniki przemysłu w grudniu 2015 r. to w części efekt popytu zewnętrznego, ale także rosnącej sprzedaży na rynku polskim. Sprzedaż detaliczna pojazdów samochodowych wzrosła w grudniu r/r o prawie 17 proc. (r/r; ceny bieżące). To zapewne efekt rozpoczęcia wyprzedaży samochodów z rocznika 2015 już w końcu roku. Świetne wyniki sprzedażowe osiągnęły także niewyspecjalizowane sklepy. Polacy postanowili na święta zaopatrywać się w tańszych super- i hipermarketach oraz dyskontach. Mimo zdecydowanej poprawy na rynku pracy i rosnących wynagrodzeń ciągle przyglądamy się każdej wydawanej złotówce. Zapewne dlatego sprzedaż detaliczna żywności i napojów była w grudniu (w cenach bieżących) o prawie 6 proc. niższa niż w grudniu 2014 r.
Świetnie radziła sobie sprzedaż książek, która w grudniu wzrosła o prawie 23 proc. (r/r; ceny bieżące). Potwierdzają się wyniki badań mówiące o tym, że Polacy najchętniej chcieliby dostać książkę jako gwiazdkowy prezent. Dobrze, że chociaż święta sprzyjają czytaniu. Bardzo dobrze sprzedawał się w grudniu także sprzęt rtv i agd, a także odzież i obuwie. Jedynie sprzedaż paliw, jak w ciągu całego 2015 r., spadła.
Dane dotyczące produkcji sprzedanej przemysłu, jak i sprzedaży detalicznej wskazują, że wzrost gospodarczy w 4. kwartale 2015 r. na pewno nie był niższy niż 3,5 proc.
Wskazują one także, że mamy dobrą bazę do wzrostu w 2016 r. Informacje płynące z przedsiębiorstw pozwalają prognozować dalszą poprawę na rynku pracy, co powinno pozytywnie wpływać na spożycie indywidulane. Eksporterzy mają dobre wyniki, a poprawiająca się sytuacja na rynkach krajów UE tworzy szansę nie tylko na ich utrzymanie, a także na ich poprawę. Przemysł powinien zatem mieć co najmniej takie wyniki jak w 2015 r. Jeśli ryzyka zewnętrzne i wewnętrzne, a jest ich trochę, nie będą się materializowały, mamy szanse w 2016 r. na wzrost PKB na poziomie 3,6-3,7 proc.
Konfederacja Lewiatan