Nowe rozwiązania dla miast i biznesu

Przedsiębiorcy MŚP mogą liczyć wsparcie na finansowe w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Wrocławskiego Obszaru Funkcjonalnego (ZIT WrOF). Przedstawiciele grupy roboczej ds. przedsiębiorstw i innowacji Komitetu Monitorującego RPO 2014-2002 na ostatnim spotkaniu w ubiegłym tygodniu zastanawiali się, jak wzmocnić współpracę w ramach ZIT WrOF.

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne Wrocławskiego Obszaru Funkcjonalnego (ZIT WrOF) to zupełnie nowe rozwiązanie dla miast i aglomeracji w polityce spójności na lata 2014 - 2020, funkcjonujące w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego.
W spotkaniu grupy, oprócz przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego, instytucji pośredniczących i partnerów społecznych, uczestniczyli m.in. Maciej Bluj, Wiceprezydent Wrocławia oraz Grzegorz Roman, przewodniczący Rady ZIT WrOF. Spotkanie było okazją do zaprezentowania członkom grupy roboczej działalności ZIT WrOF w obszarze wspierania przedsiębiorczości. Justyna Wieczorkiewicz-Molendo, Zastępca Dyrektora Wydziału Zarządzania Funduszami Urzędu Miejskiego Wrocławia, wskazała, że ZIT WrOF jako jeden z nielicznych w kraju oferuje wsparcie dedykowane przedsiębiorcom. -  Łącznie na wspieranie rozwoju przedsiębiorczości i innowacyjności mamy zarezerwowane 41 mln Euro - powiedziała Justyna Wieczorkiewicz-Molendo. - Zależy nam na dobrych jakościowo projektach, które przyczyniają się do rozwoju przedsiębiorczości na terenie WrOF  - dodała.

W trakcie spotkania dyskutowano na temat usprawnień we wdrażaniu ZIT WrOF. Przedstawiciele organizacji biznesu - Konfederacji Lewiatan, Dolnośląskiej Izby Rzemieślniczej oraz Dolnośląskiej Izby Gospodarczej podkreślali, że dużą rolę w działaniach informacyjnych mogą odegrać regionalne organizacje zrzeszające przedsiębiorców i pracodawców. - Powinniśmy wzmacniać potencjał partnerów społecznych, by zapewnić im skuteczne uczestnictwo w przygotowaniu, wdrażaniu, monitorowaniu i ewaluacji programów operacyjnych - mówił Marcin Kowalski, przewodniczący grupy roboczej ds. przedsiębiorstw i innowacji KM RPO z Konfederacji Lewiatan.

***

W Polsce ZIT-y realizowane są na terenie miast wojewódzkich i powiązanych z nimi obszarach funkcjonalnych. Ogółem w skład wszystkich ZIT-ów w Polsce wchodzi 350 gmin. Łączny budżet wszystkich ZIT-ów to 3 mld 748 mln złotych, z czego na ZIT WrOF przeznaczone jest   ponad 291 mln. EuroWrocławski ZIT jako jedyny w Polsce obejmuje najwięcej obszarów wsparcia.