Lewiatan ocenia założenia ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej
2016-11-08
Funkcjonowanie podstawowej opieki zdrowotnej w obecnym kształcie jest nieefektywne i wymaga reorganizacji. Zdaniem Konfederacji Lewiatan nie jest jednak konieczne tworzenie oddzielnej ustawy. Wiele problemów można rozwiązać przy pomocy obowiązujących aktów prawnych, szczególnie w zakresie kształcenia personelu medycznego z medycyny rodzinnej, czy budowania zasad monitorowania jakości opieki nad pacjentem.
- Zmiana sposobu finansowania POZ wychodzi naprzeciw postulatom środowiska, jednakże na tym etapie prac legislacyjnych trudno ją ocenić. Nowe rozwiązania w opiece zdrowotnej powinny następować w drodze ewolucji i ciągłego dostosowywania przepisów prawa, w tym również zarządzeń prezesa NFZ - mówi dr Dobrawa Biadun, ekspertka Konfederacji Lewiatan.
Szczegółowe uwagi do projektu założeń ustawy:
- Definicja lekarza podstawowej opieki zdrowotnej zakłada możliwość prowadzenia działalności wyłącznie przez lekarzy medycyny rodzinnej. W obecnej sytuacji demograficznej niemożność pracy w POZ lekarzy innych specjalności, spowoduje deficyt kadr lekarskich.
- Podobne zastrzeżenia budzi pojęcie „pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej". Pielęgniarki POZ pracujące obecnie w systemie z kursem kwalifikacyjnym lub specjalizacją i doświadczeniem zawodowym posiadają odpowiednie kwalifikacje i nie powinny utracić uprawnień do pracy w POZ po 1 stycznia 2023 r. Najlepsze byłoby utrzymanie dotychczas obowiązujących kwalifikacji bez wprowadzenia obowiązku specjalizacji w dziedzinie pielęgniarstwa rodzinnego.
- Odnosząc się do propozycji określającej kwalifikacje pielęgniarki środowiska nauczania i wychowania należy wskazać, że przepis ten trzeba uzupełnić w zakresie pracowników z kwalifikacjami higienistki szkolnej. Obecnie higienistki szkolne posiadają dyplom Medycznego Studium Zawodowego na wydziale higienistek szkolnych i tym samym mają prawo wykonywania zawodu w gabinetach profilaktyki zdrowotnej i pomocy przedlekarskiej.
Lewiatan proponuje zwiększenie możliwości pracy w środowisku nauczania i wychowania pielęgniarek z innymi kwalifikacjami, np. pielęgniarstwo rodzinne, pielęgniarka środowiskowo-rodzinna, pielęgniarstwo zachowawcze, pielęgniarstwo pediatryczne. Zaproponowane ograniczenie możliwości pracy dla pielęgniarek z innymi kwalifikacjami już aktualnie jest ogromnym problemem, gdyż istnieje niewielka grupa pielęgniarek posiadających wymagane kwalifikacje.
- W kwestii finansowania Lewiatan proponuje, aby dodatek za opiekę nad pacjentami przewlekle chorymi w postaci zwiększenia współczynnika korygującego do stawki kapitacyjnej wzrósł do wysokości 2,5 za pacjentów z chorobami przewlekłymi. Niemniej jednak doprecyzowania wymaga, co ustawodawca rozumie przez pojęcie „choroby przewlekłe", które będą kwalifikować pacjentów do tego zwiększonego współczynnika.
Konfederacja Lewiatan