Konsultujemy projekty - VAT i definiowanie usługi elektronicznej
2016-04-14
Zapraszamy do zapoznania się z dokumentami i przesyłania uwag.
Przekazujemy Państwu do Konsultacji:
1. komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady i Europejskiego Komitetu Ekonomiczno - społecznego dotyczący planu działania w sprawie VAT w kierunku jednolitego unijnego obszaru VAT - czas na decyzje COM(2016) 148 final . Do projektu przygotowywane jest stanowisko Rządu, Ministerstwo Finansów poprosiło o ustosunkowanie się do przedmiotowego dokumentu. Proszę o zgłoszenie ewentualnych uwag do 25 kwietnia br.
oraz
2. prośbę Dyrektora Departamentu Podatku od Towarów i Usług w Ministerstwie Finansów o opinię w sprawie problemów z definiowaniem usługi elektronicznej, zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym Rady (UE) nr 282/2011 z dnia 15 marca 2011 r. ustanawiającym środki wykonawcze do dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L 77 z 23.3.2011, s. 10, z późn. zm.), odwołującej się do koncepcji „minimalnej interwencji człowieka".
Dokumenty Komisji Europejskiej z posiedzeń Komitetu ds. VAT: Working paper No 896, subject: VAT 2015: Scope of the notion of electronically supplied services; minimal human intervention oraz Working paper No 843, subject: VAT 2015: Scope of the notion of electronically supplied services .
Temat ten związany jest ze zmianami, jakie weszły w życie z dniem 1 stycznia 2015 r. w odniesieniu do usług telekomunikacyjnych, nadawczych oraz elektronicznych świadczonych na rzecz ostatecznego konsumenta, na podstawie których - w związku z nowelizacją art. 58 dyrektywy 2006/112/ WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L 347 z 11.12.2006, s. 1, z późn. zm.), ww. usługi są opodatkowane w kraju konsumenta (tj. w którym posiada siedzibę, stałe miejsce zamieszkania lub zwykle miejsce pobytu). Regulacja powyższa jest regulacją szczególną w stosunku do przepisu art. 45 ww. dyrektywy, na mocy którego w przypadku świadczenia usług B2C miejscem świadczenia jest, co do zasady, miejsce (państwo członkowskie), w którym znajduje się usługodawca (tj. w którym posiada siedzibę swojej działalności gospodarczej). Prawidłowe i jednolite rozumienie, zarówno przez administracje poszczególnych państw członkowskich, jak i konkretnych przedsiębiorców, czym jest usługa elektroniczna, stanowi podstawowy element, aby właściwie określić miejsce jej opodatkowania i tym samym uniknąć niebezpieczeństwa podwójnego opodatkowania lub braku opodatkowania.
Z pozyskanych przez Komisję Europejską informacji wynika, iż kwalifikacja danej usługi jako usługi elektronicznej (kwalifikacja danej transakcji jako świadczenie usługi elektronicznej) może rodzić wątpliwości interpretacyjne. Dlatego też Ministerstwo Finansów prosi o wskazanie przykładów zaczerpniętych z praktyki uwypuklających koncepcję/problemy z rozumieniem pojęcia „minimalnej ludzkiej interwencji" w kontekście definicji usługi elektronicznej (szczególnie w obszarach wykraczających poza świadczenie usług gier hazardowych online, które były już przedmiotem opinii Komisji Europejskiej wyrażonej w załączonych dokumentach). Ministerstwo prosi o uwagi we wskazanym zakresie do 21 kwietnia 2016 r.
Uwagi proszę przesyłać na adres: ppruszynski@konfederacjalewiatan.info