Chcąc skorzystać z usług pośrednika, będziesz musiał zapłacić

Ministerstwo Finansów wprowadziło do projektu ustawy o kredycie hipotecznym zapis dotyczący zakazu wypłaty pośrednikom wynagrodzenia przez kredytodawcę. Takie działanie budzi wątpliwości, szczególnie że podczas konferencji uzgodnieniowej resort wyraźnie był przeciwny wprowadzeniu takiego zakazu i w efekcie nie znalazł się on w uzgodnionej wersji projektu ustawy - uważa Konfederacja Lewiatan.

Lewiatan skierował w tej sprawie stanowisko do Ministerstwa Finansów.

- Wskazujemy w nim między innymi, że wprowadzenie zakazu wypłaty prowizji wpłynie negatywnie nie tylko na rynek pośrednictwa kredytu hipotecznego, ale także na samych konsumentów. Jeżeli będą chcieli skorzystać z usługi pośrednika, będą musieli za nią zapłacić. Do tej pory bowiem pośrednicy otrzymywali wynagrodzenie bezpośrednio od kredytodawców. W konsekwencji spora część klientów przestanie korzystać z usług pośredników, co spowoduje wyeliminowanie wielu z nich z rynku - mówi Anna Dużyńska -Pucha, ekspertka Konfederacji Lewiatan.

Sami kredytodawcy natomiast będą musieli ponieść znaczne nakłady na zapewnienie dotychczasowej wielkości sprzedaży i utrzymanie udziału w rynku. A to może w efekcie przełożyć się na podniesienie cen kredytów hipotecznych.
Wprowadzenie zakazu jest o tyle niezrozumiałe, że projekt ustawy przewiduje już szereg obowiązków informacyjnych m.in. dotyczących przekazywania informacji o kwocie prowizji uzyskiwanej przez pośrednika od kredytodawcy. - W naszej opinii takie zapisy wystarczająco chronią konsumentów - dodaje Anna Dużyńska-Pucha.

Konfederacja Lewiatan