Apel przedsiębiorców, naukowców i pracodawców o wspieranie innowacyjności
2015-09-23
Organizacje przedsiębiorców, naukowców i pracodawców podejmują kolejną próbę zwrócenia uwagi na bariery prawne, które hamują rozwój innowacyjności w kraju. Domagają się uchwalenia projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku ze wspieraniem innowacyjności. Swój apel przekazały do Prezydenta, Prezesa Rady Ministrów i Marszałka Sejmu.
Ostatni raport World Economic Forum sklasyfikował Polskę na 72 pozycji pod względem innowacyjności, m.in. za Kamerunem, Wybrzeżem Kości Słoniowej i Ghaną. Od wielu lat wszyscy zgodnie przyznajemy, że dla budowania konkurencyjności polskiej gospodarki, tworzenia trwałych podstaw jej wzrostu i wysokiej jakości miejsc pracy, konieczne są inwestycje w innowacje i B+R oraz wzrost umiejętności i kompetencji pracowników. Do tego potrzebne są zmiany regulacyjne, które zachęcałyby przedsiębiorców, naukowców, a także młodych ludzi szukających swojej zawodowej ścieżki, to inwestowania w innowacje. Dlatego chcielibyśmy zwrócić się z apelem o jak najszybsze uchwalenie przedstawionego przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku ze wspieraniem innowacyjności (druk 3286).
Apelujemy do Pana Prezydenta o delegowanie na posiedzenie Sejmowej Podkomisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia przedstawionego przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku ze wspieraniem innowacyjności przedstawiciela Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz o dalszy czynny jego
udział w pracach Sejmowych nad ww. projektem. U możliwi t o podkomisji dalsze prace nad projektem ustawy, która jest wynikiem wspólnej pracy naukowców oraz przedsiębiorców mającej na celu wspieranie działalności innowacyjnej, niezbędnego dla dalszego rozwoju polskiej gospodarki.
Apelujemy do Pani Marszałek o nadanie pracom nad przedmiotowym projektem pilnego, priorytetowego charakteru, tak aby projekt ustawy mógł zostać przegłosowany przed końcem kadencji obecnego Sejmu.
Apelujemy do Pani Prezes Rady Ministrów o wsparcie prac nad projektem ustawy.
Mimo poparcia wśród przedsiębiorców, naukowców i pracodawców wyrażonego tak w trakcie prac w Kancelarii Prezydenta RP, jak i w dyskusjach medialnych, a przede wszystkim podczas sejmowych posiedzeń jak i konstruktywnego wsparcia ze strony Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, projekt ustawy może trafić „do kosza".
Ministerstwo finansów nie chce zgodzić się na następujące rozwiązania zawarte w projekcie:
(1) wprowadzenie ulgi podatkowej na inwestycje w B+R, przy jednoczesnej likwidacji obowiązującej dzisiaj ulgi na zakup nowych technologii,
● Proponowana przez MF ulga 10% dla dużych firm i 20% dla małych firm jest niska - tu proponujemy zwiększenie poziomu wsparcia.
(2) zmianę klasyfikacji opodatkowania aportu własności intelektualnej i przemysłowej z uczelni i instytutów badawczych,
● Proponowaną zmianę należy wprowadzić na stałe, uwzględniając, że aport własności intelektualnej np. w USA i Szwajcarii nie jest objęty opodatkowaniem. Opodatkowanie aportu własności intelektualnej i przemysłowej, wnoszonego do spółek startup przy uczelniach, jest rozwiązaniem zabójczym dla naukowców - tworzy szarą strefę w transferze technologii.
(3) umożliwienie rozwoju rynku funduszy venture capital (VC).
● W rządowym Programie Operacyjnym Inteligentny Rozwój 20142020 prawie 2 mld zł przeznaczono na fundusze VC (obecnie podwójnie opodatkowane w Polsce) - pieniądze te będą zmarnowane jeśli resort MF zatrzyma tę zmianę, mimo, że Komisja Europejska oczekuje nowych form wehikułów wspólnego inwestowania dla funduszy VC aby zwiększyć inwestycje w startupy oraz małe i średnie przedsiębiorstwa w UE (dyrektywa AIFM). W Polsce z racji na brak takich wehikułów dla VC innych niż FIZAN, nie opłaca się prowadzić funduszy zarządzających aktywami
poniżej 250 mln zł - kreuje to ogromną lukę na rynku dla małych funduszy oraz mikro i małych firm. Zniesienie podwójnego opodatkowania na stałe jest konieczne dla wykorzystania funduszy UE oraz rozwoju rynku inwestycji w nowoczesne technologie.
Wprowadzenie ww. zmian przyczyni się do tworzenia nowych, wysokiej jakości miejsc pracy w Polsce, przyciągania nowego kapitału, inwestycji w startupy, mikro i małe firmy, projekty badawczorozwojowe.
Przede wszystkim da szanse na przejście z gospodarki opartej o niskie koszty pracy do gospodarki opartej na nowych rozwiązaniach, wiedzy, innowacjach.
Doceniamy działanie MNiSW, które konstruktywnie wsparło projekt ustawy. W trakcie prac Podkomisji MNiSW już zaakceptowało projektowane zmiany dot. m.in. zatrudniania i wprowadzenia ułatwień w rozporządzaniu majątkiem przez uczelnie, instytuty naukowe i PAN, , a także w podejmowaniu studiów przez obcokrajowców.
Konieczne jest szerokie współdziałanie na rzecz wspierania innowacyjności w Polsce. Przyjęcie przez Sejm RP i Prezydenta RP projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku ze wspieraniem innowacyjności będzie materializacja tego wsparcia Dlatego też p rosimy o uchwalenie projektu ustawy jeszcze w tej kadencji Sejmu. Chcemy aby Polska standardami prawa zbliżała się do innowacyjnych gospodarek, z którymi przychodzi nam konkurować.
List podpisały organizacje przedsiębiorców, naukowców i pracodawców:
- Tony Housh, Amerykańska Izba Handlowa w Polsce
- dr Wojciech Warski, Business Center Club
- Katarzyna Gierczak Grupińska, Fundacja Firmy Rodzinne
- Maciej Sadowski, Fundacja Startup Hub Poland
- Eliza Kruczkowska, Fundacja Startup Poland
- Andrzej Jacek Blikle, Inicjatywa Firm Rodzinnych
- Henryka Bochniarz, Konfederacja Lewiatan
- Andrzej Arendalski, Krajowa Izba Gospodarcza
- Dariusz Żuk, Polska Przedsiębiorcza
- Barbara Nowakowska, Polskie Stowarzyszenie Inwestorów Kapitałowych
- Mariusz Korzeb, Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej
- Katarzyna WalczykMatuszyk,
- Stowarzyszenie Top 500 Innovators