Gala Zamknięcia EFNI
2015-10-02
Piąta edycja Europejskiego Forum Nowych Idei w Sopocie zakończyła się uroczystą galą, z udziałem tak znamienitych gości, jak dyrektor The Earth Institute Jeffrey Sachs oraz przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. Forum gościło w tym roku 1300 gości z 37 krajów. Wybitnych naukowców, polityków i ludzi biznesu, wyznaczających nowe kierunki dla rozwoju światowej gospodarki. Podczas 64 godzin wydarzeń programowych i rozmów przeciągających się do późnych godzin nocnych, debatowano o przyszłości Europy, w kontekście rosnących nierówności i zmieniających się zagrożeń geopolitycznych. Tegoroczne Forum zakończyło przyjęcie przez uczestników Deklaracji Sopockiej 2015.
- Czas najwyższy wrócić do korzeni. Musimy dzisiaj sięgnąć do koncepcji ojców-założycieli współczesnej Europy. W Deklaracji Schumana, która w latach 50. ubiegłego stulecia dała podstawy wspólnocie europejskiej, znalazły się prorocze słowa „Europa nie powstanie od razu ani w całości: będzie powstawała przez konkretne realizacje, tworząc najpierw rzeczywistą solidarność." Tej solidarności bardzo dziś brakuje - powiedziała Henryka Bochniarz, prezydent Konfederacji Lewiatan, wiceprezydent BUSINESSEUROPE, otwierając galę.
Głos zabrał również Jerzy Buzek, pełniący rolę przewodniczącego Rady Programowej EFNI. - Zdefiniowaliśmy ważne prawdy, dla indywidualnych przedsiębiorców, jak najwięcej wolności, ale po drugiej stronie mamy makroekonomię, tam na pewno regulacje się przydają, żeby wolny rynek nie wymknął nam się z ręki. Nie zawsze jesteśmy w stanie zapanować nad trendami gospodarczymi, które są silniejsze niż regulacje państwowe - mówił Buzek. - Wymieniliśmy poglądy, dyskutowaliśmy o tym, z czym się zgadzamy, a z czym nie, to właśnie jest jądro demokracji - dodał na zakończenie swojego wystąpienia.
Łukasz Kalinowski, prezes zarządu i dyrektor generalny MetLife, Andrzej Klesyk, prezes zarządu PZU SA oraz Wojciech Szpil, prezes zarządu Totalizatora Sportowego, podsumowali obrady tegorocznego EFNI, zgadzając się odnośnie znaczenia, ale również trudności w wypracowaniu wiążących rozwiązań, podkreślając szczególne znaczenie otwartej dyskusji.
Prezes Kalinowski odwołał się do szczególnej roli i odpowiedzialności przedsiębiorców oraz menadżerów, wobec tych, którzy stają się ofiarami nierówności.
- Jakiekolwiek rozwiązania muszą być wypracowane w dialogu, musimy sobie tego życzyć, żebyśmy ten dialog rozpoczęty tutaj, kontynuowali dalej - powiedział prezes Klesyk.
- Wspólny rynek to nasza wspólna sprawa. Mam nadzieję, że te burze mózgów związane z panelami przełożą się na dalsze działania - podsumował prezes Szpil.
Istotnym elementem wieczoru było przedstawienie oraz przyjęcie Deklaracji Sopockiej, która co roku staje się podsumowaniem najważniejszych wniosków z dyskusji i wyznacznikiem nowego kierunku dla polityki i gospodarki.
Odnosząc się do treści Deklaracji Sopockiej, prezydent Henryka Bochniarz powiedziała: - Mówimy o potrzebie walki z nierównościami społecznymi, ale tak by nie wylewać dziecka z kąpielą stosując protekcjonizm, renacjonalizację czy ograniczanie wolności gospodarczej. Nawołujemy do powrotu do korzeni i kierowania się wartościami, które stanowią fundament Europy. Mówimy zdecydowane nie budowaniu europejskiej fortecy zamkniętej na inność, różnorodność i pomoc tym, którzy uciekają przed wojną i prześladowaniami - podkreśliła Bochniarz.
- Europejczycy podważają dokonania i wartości, bez których dotychczasowy sukces projektu europejskiego nie byłby możliwy. Zbyt często nasza polityka powodowana jest strachem, egoizmem i uprzedzeniami, które nie prowadzą do rozwiązań, lecz wzmacniają populistów i tumanią obywateli. - zapisano w tegorocznej Deklaracji Sopockiej, rysując jedno z zagrożeń stojących przed współczesną Europą. Dokument został przekazany na ręce Donalda Tuska, przewodniczącego Rady Europejskiej.
- Chciałbym pogratulować organizatorom EFNI niesamowitej intuicji - mówił Donald Tusk - Nie ulega wątpliwości, że nierówność i geopolityka to nierozłączna para. Jak sięgam pamięcią, nierówności ekonomiczne i społeczne stają się jednymi z najistotniejszych czynników geopolitycznych i być może staną się czynnikiem zmieniającym w sposób zasadniczy geopolitykę - powiedział.
Tusk podkreślił również, że wyzwania jakie stoją przed starym kontynentem nie oznaczają jego kryzysu. - Nie zgadzam się z pesymizmem podczas mówienia o stanie dzisiejszej Europy. Istotne jest to, żeby Europa odzyskała zdolność obrony tego, co dla nas najważniejsze i z czego możemy być dumni - mówił.
Kluczowym mówcą wieczoru był Jeffrey Sachs, dyrektor The Earth Institute, który przypomniał jaką drogę przeszła Polska oraz Europa i jaką rolę powinna odegrać w rodzącym się zjednoczonym świecie.
- Pisząc plan gospodarczy dla Polski w 1991, Jacek Kuroń powiedział mi, że mogę w nim napisać co chcę. Kazał mi tylko zapisać pierwsze zdanie: „To jest plan powrotu Polski do Europy" - wspominał Sachs.
- W 1991 zjednoczona Europa była nie do wyobrażenia, a ja dzisiaj stoję tu i mówię, że możliwy jest zjednoczony świat. Europa ma poczucie, że jest w kryzysie z powodu uchodźców, jednak to właśnie Europa powinna teraz przewodzić. To Europa ma największe doświadczenie z emigracją. - mówił Sachs odnosząc się do kryzysu emigracyjnego.
- Czołowe kraje, w prowadzonych przeze mnie badaniach szczęścia, to kraje UE. Nie martwcie się tyle, czerpcie radość. Ze wszystkich miejsc na świecie, to Europa łączy idee, których potrzeba dla zjednoczonego świata - podsumował.
Zakończone Europejskie Forum Nowych Idei po raz kolejny udowodniło, że mimo dynamicznych zmian geopolitycznych i potencjalnych sytuacji kryzysowych, nadal możliwa jest otwarta dyskusja przynosząca świeże spojrzenie na pojawiające się problemy. Uczestnicy wcześniejszych edycji Forum często celnie określali kierunki nadchodzących zmian. W tym kontekście optymizm wypowiedzi dzisiejszych mówców pozwala wierzyć w przyszłość Europy i skuteczność jej działania wobec nadchodzących wyzwań.
Więcej informacji na www.efni.pl i w mediach społecznościowych.
***
EUROPEJSKIE FORUM NOWYCH IDEI to międzynarodowy kongres środowisk biznesowych z udziałem wybitnych przedstawicieli świata polityki, kultury, nauki i mediów. Organizowane jest od 2011 r. przez Konfederację Lewiatan we współpracy z BUSINESSEUROPE, Miastem Sopot oraz polskimi i międzynarodowymi firmami i instytucjami. Celem Forum jest wypracowywanie pomysłów na silną Europę i konkurencyjną gospodarkę, otwartą na trendy cywilizacyjne i technologiczne. Tegoroczna edycja EFNI odbędzie się w dniach 30.09- 1-2.10.2015 r. w Sopocie, a jej hasłem przewodnim jest pytanie: „Europa i świat wobec rosnących nierówności społecznych, radykalizmów i zagrożeń geopolitycznych."
Więcej informacji: www.efni.pl
Patronat honorowy | Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Parlament Europejski |
Partnerzy instytucjonalni | Agencja Rozwoju Przemysłu S.A., Komisja Europejska, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju |
Partnerzy strategiczni | MetLife, PKN ORLEN, PZU, Totalizator Sportowy, „Dziennik Gazeta Prawna", Grupa Onet.pl, TVP SA |
Partner Gali otwarcia | Bank Pekao S.A. |
Partnerzy główni | Biznes.pl, BMW Group, Citi Handlowy, Discovery NETWORKS CEEMEA, „Forbes", France 24, Intel, Microsoft, „Newsweek", Orange Polska, „Parkiet", PKP S.A., Silvermedia |
Partnerzy wspierający | AMS, „Bloomberg BusinessWeek Polska", „Gazeta Wyborcza", Havas Worldwide, „Liberté!", McCANN Worldgroup, PAP, PGNiG SA, Polski Związek Pracodawców Przemysłu Wydobywczego, Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna, „Puls Biznesu", Starcom MediaVest Group, Związek Pracodawców „Transport i Logistyka Polska", „Warsaw Business Journal Observer", Związek Pracodawców Prywatnych Energetyki, Związek Pracodawców Technologii Cyfrowych Lewiatan |
Partnerzy merytoryczni | Ashoka, Aspen Institute Prague, Centrum Stosunków Międzynarodowych, demosEUROPA - Centrum Strategii Europejskiej, ECFR, Instytut Spraw Publicznych, POLITYKA INSIGHT, Res Publica Nowa, THINKTANK, Global Compact w Polsce - Inicjatywa Sekretarza Generalnego ONZ Global Compact, Światowa Akademia Sztuki i Nauki |
Partner logistyczny | Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy |
Oficjalny przewoźnik | PLL LOT |
Producent wykonawczy | IDFX |