Spotkanie Związku Pracodawców Transport i Logistyka Polska
2015-06-26
W środę, 24. czerwca w Warszawie odbyło się spotkanie Związku Pracodawców „Transport i Logistyka Polska", poświęcone problemom branży logistyki i transportu w świetle wprowadzenia niemieckiej płacy minimalnej MiLoG. W spotkaniu uczestniczyli zarówno członkowie TLP, jak i zaproszeni goście. Równolegle zorganizowano również obrady ekspertów - prawników i osób odpowiedzialnych w firmach za rozliczanie MiLoG.
Spotkanie poprowadził Maciej Wroński, przewodniczący TLP. Po przywitaniu przybyłych, wraz z Jeremim Mordasewiczem z Konfederacji Lewiatan, wręczył on certyfikaty członkom TLP w związku z przystąpieniem ich organizacji do Konfederacji Lewiatan. Rozpoczynając spotkanie, Paweł Trębicki, przewodniczący Rady TLP nakreślił zebranym sytuację, jaka zaistniała w branży transportowej od początku tego roku. Jak podkreślał, nowe przepisy dotyczące płacy minimalnej w Niemczech (MiLoG) wprowadziły niemałe zamieszanie w rodzimych firmach: - Polski transport żyje jak na bombie zegarowej, która tyka od pierwszego stycznia - zauważył.
Głównym punktem spotkania było wystąpienie na temat MiLoG i jej aspektów prawnych prof. Jana Barcza, kierownika Katedry Prawa Międzynarodowego i Prawa UE w Kolegium Prawa Akademii Leona Koźmińskiego (byłego ambasadora Polski w Austrii, byłego szefa gabinetu politycznego szefa MSZ Władysława Bartoszewskiego i pracownika Państwowego Instytutu Spraw Międzynarodowych). Wymienił on główne problemy transportu, podkreślając, że związany z nimi stan napięcia w branży trwa już dosyć długo. Najwięcej czasu i miejsca w swojej prezentacji profesor poświęcił jednak na aspekt weryfikacji powyższej ustawy w świetle regulacji prawa unijnego.
Konfederację Lewiatan na zgromadzeniu reprezentował Jeremi Mordasewicz, doradca Zarządu Lewiatana, Paweł Kaczmarczyk, dyrektor Departamentu Rozwoju Organizacji i Anna Trzop, ekspertka Biura Lewiatana w Brukseli.
W trakcie dyskusji po wykładzie profesora Barcza, Anna Trzop przedstawiła dotychczasowe działania Konfederacji Lewiatan w obszarze minimalnej płacy godzinowej w transporcie zaproponowanej przez Republikę Federalną Niemiec, podsumowała konferencję poświęconą aspektom społecznym transportu, która odbyła się 4 czerwca w Brukseli i zaprezentowała obszary poruszone przez Komisję Europejską w piśmie wysłanym 19 maja do rządu Niemiec. Na koniec zachęciła uczestników zgromadzenia do aktywnej pracy w najważniejszych obszarach dotyczących transportu poprzez brukselskie biuro z zespołami BUSINESSEUROPE i przedstawicielami KE.