Pacjent nadal ma korzystać z placówek, które nie spełniają standardów

Przedsiębiorcy nie zgadzają się na kolejne przedłużenie terminów dostosowania się podmiotów leczniczych do wymogów sanitarnych i technicznych do 31 grudnia 2017 r. oraz obowiązku zawarcia ubezpieczenia od zdarzeń medycznych do 31 grudnia 2016 r. Konfederacja Lewiatan uważa, że niedopuszczalne jest, aby pacjent nadal musiał korzystać z placówek, które nie spełniają minimum gwarantującego godne warunki do otrzymania świadczeń zdrowotnych.

Takie propozycje znalazły się w poselskim projekcie ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym, ustawy o działalności leczniczej oraz ustawy o zmianie ustawy o działalności leczniczej.

Kwestia obowiązkowego dostosowania podmiotów do wymogów prawa toczy się już od początku lat 90-tych XX wieku. Od tego czasu nowe podmioty, albo placówki, które otwierają nowe oddziały, modernizują się bądź przebudowują muszą spełniać normy w zakresie pomieszczeń i urządzeń.
- Pomimo tak długiego czasu część placówek nadal nie spełnia norm i mimo tego mogą na równi działać z podmiotami, które je spełniają. W naszej opinii jest to nie tylko krzywdzące dla podmiotów, które dostosowują się do przepisów, spełniają określone standardy medyczne, ale również dla samych pacjentów, którzy muszą korzystać z palcówek, które nie spełniają standardów - mówi dr Dobrawa Biadun, ekspertka Konfederacji Lewiatan.

W Polsce są placówki zagrzybione, w których latem - z powodu upałów - nie można wykonać planowanych zabiegów operacyjnych. Nie powinniśmy godzić się na fikcję, że placówki oferują pacjentom taki sam standard leczenia. Należy promować jakość i efektywność w ochronie zdrowia. Jednakże w przypadku, gdy ocena nałożonych rygorów wskazuje, że są one zbyt wysokie i niemożliwe do spełnienia należy raczej rozważyć ich zniesienie bądź wprowadzenie modyfikacji. Nie chodzi bowiem jedynie o równe prawa do prowadzenia działalności, ale przede wszystkim o prawo pacjenta do otrzymywania świadczeń w porównywalnych warunkach.

Lewiatan proponuje również rozważenie wprowadzenia fakultatywności zawierania umów ubezpieczenia od zdarzeń medycznych. Analiza liczby i zakresu spraw prowadzonych przez Wojewódzkie Komisje ds. Zdarzeń Medycznych pokazuje, że tylko niewielki procent placówek bierze udział w postępowaniach przed komisjami. Odsetek spraw, w których Komisje orzekają o zdarzeniach medycznych również nie wskazuje na nagły lawinowy wzrost roszczeń pacjentów wobec szpitali.

Stąd celowym wydaje się wprowadzenie możliwości zawierania takich umów przez dyrektorów tych szpitali, gdzie istnieje taka potrzeba. Obecny kształt ustawy jest bowiem nieefektywny, a wprowadzanie kolejny raz odroczenia w żaden sposób nie kształtuje stabilnego prawa. Liczba zmian wprowadzanych w ostatnim czasie oraz modyfikacje terminów dostosowania się do tych zmian skutkuje niemożnością przygotowania przez dyrektorów placówek medycznych strategii rozwoju.

Konfederacja Lewiatan