Eksport ciągle mocny
2014-03-12
W styczniu br. eksport w euro w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku zwiększył się o 5,7 proc., a import o 0,7 proc. Dodatnie saldo wyniosło 176, 4 mln euro - podał GUS.
Komentarz dr Małgorzaty Starczewskiej -Krzysztoszek, głównej ekonomistki Konfederacji LewiatanWyniki eksportu w styczniu świadczą o dużej konkurencyjności naszych firm, albowiem nie tylko wzrósł eksport, ale dodatnie było również, przy rosnącym imporcie, saldo obrotów handlowych. Wyniki handlu zagranicznego na początku roku świadczą o poprawie koniunktury w krajach rozwiniętych, w tym w Europie. Wzrost w styczniu eksportu do Niemiec o 4,7 proc. wskazuje, że nasze przedsiębiorstwa potrafią wykorzystać poprawiającą się koniunkturę w gospodarce niemieckiej. Udział eksportu do krajów rozwiniętych w eksporcie ogółem wzrósł o prawie 1 pkt proc. Jednocześnie zmniejszył się eksport i jego udział w eksporcie ogółem do państw Europy Środkowowschodniej. Zmalał też udział eksportu do krajów rozwijających się w eksporcie ogółem, mimo że on w dalszym ciągu rośnie.
Ważne, aby polscy eksporterzy nie zapominali o rynkach rozwijających się. Także dzięki nim bowiem w ubiegłym roku udało się uzyskać świetne wyniki i szkoda, aby firmy straciły już nawiązane relacje biznesowe z partnerami z tych państw. Europa i kraje rozwinięte są i pozostaną naszymi głównymi rynkami zbytu, jednak potencjał sprzedaży na rynki rozwijające się jest ogromny.
W styczniu o 7,4 proc. spadł eksport do Rosji, co może być zapowiedzią tego co nas czeka w handlu z naszym wschodnim sąsiadem. To jeszcze nie jest efekt kryzysu ukraińskiego, lecz w dużej mierze ograniczenia eksportu do Rosji polskiej wieprzowiny. Takie kryzysy dotyczące eksportu, o podłożu politycznym, będą się pojawiały w tym roku częściej i mogą dotyczyć różnych towarów.
Trudności w handlu na Wschodzie nie powinny jednak negatywnie wpłynąć na poziom eksportu w 2014 roku, ponieważ nasi eksporterzy znakomicie sobie radzą na rynkach krajów rozwiniętych. Dlatego w tym roku eksport netto dalej będzie miał dodatni wpływ na wzrost PKB.
Konfederacja Lewiatan