Po spotkaniu z Ministrem Trzaskowskim (MAiC)
2014-03-18
17 marca w Konfederacji Lewiatan odbyło się spotkanie przedstawicieli firm członkowskich z Ministrem Administracji i Cyfryzacji - Rafałem Trzaskowskim. Spotkanie było pierwszym spotkaniem członków Lewiatana z Ministrem od czasu objęcia przez niego funkcji na początku grudnia 2013 r.
MAiC odpowiada za wiele obszarów gospodarki, w których działają firmy członkowskie Konfederacji - nadzoruje procesy związane z informatyzacją administracji publicznej, odpowiada za rynek telekomunikacji i mediów, reguluje także rynek usług pocztowych. Odpowiada w Polsce również za implementację legislacji UE np. w zakresie ochrony danych osobowych.
W trakcie spotkania członkowie zadawali pytania dotyczące planów Ministra na 2014 i 2015 r., ale także proponowali współpracę oraz rekomendację działań w różnych obszarach. Wśród poruszanych tematów znalazły się m.in. konieczność podjęcia działań przez MAiC dotyczących popularyzacji stosowania rozwiązań informatycznych w sektorze przedsiębiorstw i budowa popytu na usługi informatyczne oraz wzmacniania e-kompetencji wśród przedsiębiorców i obywateli. Podkreślona została potrzeba przyjęcia przez MAiC roli koordynatora programów i projektów dotyczących wykorzystywania i promowania narzędzi ICT i podnoszenia kompetencji cyfrowych na poziomie krajowym i regionalnym.
Przedsiębiorcy zrzeszeni w Konfederacji Lewiatan podkreślali także konieczność utrzymywania dialogu administracji z przedsiębiorcami, aby wzajemnie informować się o podejmowanych działaniach, ale także by umożliwić biznesowi prezentowanie dla administracji najlepszych rozwiązań. Przedstawicielom firm zależało na tym, by takie propozycje nie były traktowane jako próby wpływania na administrację do podejmowania określonych wyborów, ale by dostarczać jej przedstawicielom wiedzy o nowoczesnych rozwiązaniach. Podnoszone były w trakcie spotkania także problemy dotyczące usług dla obywateli oraz rozwój rynku pocztowego. Przedsiębiorcy zrzeszeni w Konfederacji jak zawsze podkreślali także potrzebę stabilności prawa, aby można było konsekwentnie budować strategie biznesowe.