Istotne informacje gospodarcze z białoruskiego rynku
2014-06-23
Sankcje wprowadzone przez UE wobec Białorusi mają negatywny wpływ na stosunki handlowe Białorusi i Unii Europejskiej.
„Białoruś jest zainteresowana normalizacją stosunków z UE. Unia Europejska jest drugim po Rosji partnerem handlowym Białorusi. Niestety wprowadzone sankcje miały negatywny wpływ na stosunki handlowe Białorusi z UE. Biorąc pod uwagę sytuację geograficzną i gospodarczą Białoruś najaktywniej współpracuje z krajami sąsiadującymi - Litwą, Łotwą, a ostatnio pojawiły się pozytywne zmiany w stosunkach z Polską.
Jednocześnie rozumiemy, że w UE są kraje, które odgrywają decydującą rolę w procesie integracji europejskiej (Niemcy, Francja, Wielka Brytania, Włochy). Jesteśmy zainteresowani rozwijaniem stosunków z tymi krajami, jednak po raz kolejny powtarzam, że chcemy mieć ze wszystkimi państwami UE jednakowe pozytywne stosunki we wszystkich dziedzinach naszej współpracy" - powiedział minister.
Wprowadzenie wyłącznego prawa państwa na import towarów, których analogi produkowane są na BiałorusiNa Białorusi został przygotowany projekt Rozporządzenia, zgodnie z którym planuje się wprowadzenie z dniem 1 lipca 2014 r. na okres 6 miesięcy (do 1 stycznia 2015 r.) wyłącznego prawa państwa na import towarów, których analogi produkowane są na Białorusi.
Zgodnie z planami Rządu RB specjalnymi importerami będą główne przedsiębiorstwa Ministerstwa Przemysłu RB:
1. OAO „MAZ"
2. OAO „MTZ" (Minskiy traktornyi zavod)
3. OAO „Belshina"
4. ZAO „Atlant"
5. OAO „Gomselmash"
6. OAO „Horyzont"
7. OAO Minskiy motornyi zavod"
8. OAO „Mogilevliftmash"
9. OAO „Minskiy podshipnikovyi zavod"
10. OAO „MZOR" (Minskiy stankostroitelnyi zavod)
11. OAO „Integral"
12. OAO „Minskiy elektrotekhnicheskiy zavod im. Kozlova"
Wyłączne prawo państwa może być wprowadzone na import łożysk, maszyn rolniczych, pojazdów, obrabiarek oraz innych towarów. Z informacji tej wynika, że likwidacji mogą ulec dealerzy niektórych maszyn jak również wielu importerów maszyn i urządzeń konkurujących
z białoruską produkcją.
Projektowi rozporządzenia przyświecają dwa cele, które w obecnej sytuacji gospodarczej wzajemnie siebie wykluczają. Pierwszy cel: "zaspokojenie w szerokim zakresie potrzeb białoruskiego rynku w niektórych importowanych produktach" oraz drugi "ochrona interesów gospodarczych państwa." Rzeczywisty cel dokumentu polega jednak na minimalizacji importu towarów, których analogi produkowane są na Białorusi.
Działania takie zostaną również podjęte w celu zmniejszenia importu konsumpcyjnego
i zwiększenia zainteresowania białoruską produkcją. Sieci handlowe zmuszone są do zwrócenia uwagi na białoruskie towary, które wg rządu nie są gorsze od importowanych (dotyczy to sprzętu AGD i RTV).
PayPal w najbliższym czasie rozpocznie działalność na Białorusi
PayPal, jeden z wiodących systemów płatności elektronicznych na świecie, rozpocznie działalność na 10-ciu nowych rynkach, w tym na Białorusi. Mieszkańcy Białorusi będą mogli otworzyć konto PayPal i rozpocząć dokonywanie płatności w sklepach internetowych na całym świecie, bez konieczności wprowadzania danych kart bankowych.
Opracowanie WPHI w Mińsku
II dekada czerwca 2014 r.