Eksport na coraz wyższych obrotach
2014-07-10
Eksport w okresie styczeń-maj 2014 r., w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku, wzrósł o 7 proc., zaś import o 4,8 proc. - podał GUS.
Komentarz dr Małgorzaty Starczewskiej-Krzysztoszek, głównej ekonomistki Konfederacji LewiatanInformacje napływające ostatnio z gospodarek krajów europejskich, przede wszystkim z Niemiec, które są naszym głównym partnerem handlowym, wskazywały, że wyniki eksportu mogą być nieco słabsze. Tymczasem po pięciu miesiącach - rośnie dynamika - są one bardzo dobre. Nasze firmy, mimo słabości głównych partnerów handlowych, radzą sobie znakomicie. Przyspieszyła także dynamika importu. Po czterech miesiącach wynosiła 3,3 proc., a po pięciu już 4,8 proc., co świadczy o coraz większej aktywności polskiej gospodarki.
Następuje zmiana struktury geograficznej handlu zagranicznego. Słabnie współpraca z Rosją i Ukrainą. Eksport i import są mniejsze niż po pięciu miesiącach 2013 roku, ale jednocześnie polskie firmy z powodzeniem szturmują wymagające rynki europejskie, gdzie konkurencja jest bardzo silna.
Producenci i sprzedający artykuły żywnościowe, których eksport do naszych wschodnich sąsiadów wyraźnie spadł znaleźli nowych partnerów w zachodniej Europie - w Hiszpanii, Holandii, Włoszech, Szwecji, a także w Wielkiej Brytanii.
Obroty handlu zagranicznego po pięciu miesiącach pokazują, że nasza gospodarka jest coraz bardziej konkurencyjna i eksport netto na pewno wpłynie na wzrost PKB w 2014 roku. Należy mieć nadzieję, że w kolejnych latach będzie podobnie, bo planujemy wykorzystać środki unijne na poprawę jakości i innowacyjności naszych produktów, a to przełożyć się powinno na coraz większą zdolność do konkurowania na rynku globalnym.
Konfederacja Lewiatan