Konsultacje - ustawa o pozasądowym rozwiązywaniu sporów konsumenckich

Przekazujemy do konsultacji projekt założeń do ustawy o pozasądowym rozwiązywaniu sporów konsumenckich. Bazą przedmiotowego projektu jest pakiet legislacyjny zawierający dyrektywę w sprawie ADR w sporach konsumenckich oraz rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie ODR w sporach konsumenckich.

Zgodnie z zamysłem dyrektywy ADR, wszystkie Państwa Członkowskie stworzą system pozasądowego rozstrzygania sporów, który obejmie swym zakresem wszelkie zaistniałe na rynku unijnym spory między konsumentem a przedsiębiorcą, wynikłe na tle zawartych umów sprzedaży rzeczy lub świadczenia usług, w tym także umów zawartych za pośrednictwem Internetu oraz umów transgranicznych.

Projektodawca zakłada rozwój mieszanego systemu pozasądowego rozwiązywania sporów konsumenckich, w którym istnieją pozasądowe instytucje podejmujące interwencje (tzw. podmioty ADR) zarówno niepubliczne (utworzone przez np. organizacje przedsiębiorców z danej branży), jak i publiczne, działające przy organach właściwych dla poszczególnych sektorów rynku. System ADR w Polsce ma mieć charakter otwarty, a więc będą mogły do niego przystąpić nowe podmioty utworzone np. przez organizacje przedsiębiorców. Podmioty takie będą musiały jedynie cechować się stałością funkcjonowania i rozstrzygać spory w ramach postępowania ADR, ponadto będą musiały być podmiotem ADR notyfikowanym zgodnie z art. 20 ust.2 dyrektywy ADR. Impulsem do wszczęcia takiego postępowania ma być nie uznanie  przez przedsiębiorcę reklamacji konsumenta, a  następnie brak zgody  konsumenta na takie zakończenie sprawy  i chęć skierowania jej do postępowania pozasądowego. Po stronie przedsiębiorcy będzie leżał obowiązek poinformowania konsumenta o możliwości wszczęcia postępowania w trybie ADR i zadeklarowania się co do chęci uczestniczenia w nim.

Organem nadzorującym działanie ADR w Polsce ma być Prezes UOKiK. Planowane jest również utworzenie przy Prezesie UOKiK punktu kontaktowego do spraw ADR/ODR, aby konsumenci mogli uzyskać pomoc w dostępie do podmiotu ADR działającego w innym państwie członkowskim, który jest właściwy do rozpatrzenia ich sporu transgranicznego. Dodatkowo, dla wypełnienia ewentualnych luk systemowych proponuje się utworzenie podmiotu ADR o charakterze horyzontalnym działającym przy Inspekcji Handlowej.

Zwracamy uwagę, że projekt, w swojej końcowej części, zawiera szereg propozycji zmian ustaw odnoszących się do konkretnych sektorów gospodarki dlatego też bardzo prosimy o wnikliwe zapoznanie się również z tą częścią i wzięcie pod rozwagę fragmentów odnoszących się bezpośrednio do Państwa branży.

Proszę o przesłanie ewentualnych uwag do 19 września br. na adres bwyzykowski@konfederacjalewiatan.info .

Poniżej link do projektu:

http://legislacja.rcl.gov.pl/docs//1/241375/241376/241377/dokument125933.pdf