Sprzedaż detaliczna rośnie, ale wolniej

Sprzedaż detaliczna w październiku br. wzrosła o 3,2 proc. w ujęciu rocznym - podał GUS.

Komentarz dr Małgorzaty Starczewskiej-Krzysztoszek, głównej ekonomistki Konfederacji Lewiatan

We wrześniu prognozowałam, że w październiku, ale i w listopadzie sprzedaż detaliczna będzie nieco słabsza. Widać wyraźnie, że gospodarstwa domowe nie są jeszcze gotowe na większe wydatki. Na październikowy wzrost sprzedaży detalicznej znaczny wpływ miała bardzo wysoka sprzedaż samochodów. Większe zakupy aut nie były jednak zasługą ożywienia popytu na rynku krajowym, lecz wzmożonego zainteresowania obcokrajowców, którzy nabywają samochody w salonach w Polsce.

Słabsza okazała się dynamika sprzedaży sprzętu RTV i AGD, co tylko potwierdza ostrożność Polaków w robieniu zakupów dóbr trwałego użytku. Dobrze, że przy osłabieniu zakupów w hiper i supermarketach wzrosła sprzedaż żywności, co świadczy o tym, że gospodarstwa domowe wybierają produkty żywnościowe kierując się nie tylko ceną, lecz w coraz większym stopniu jakością.
Dane o sprzedaży detalicznej wskazują, że w czwartym kwartale spożycie indywidualne nie przyspieszy istotnie tempa wzrostu PKB, chociaż w grudniu należy oczekiwać nieco wyższej dynamiki sprzedaży detalicznej. Na szczęście, możemy liczyć na eksporterów, którzy świetnie sobie radzą na rynkach zagranicznych. Także inwestycje firm, które po trzech kwartałach wzrosły o 2,2 proc. (r/r) osłabią negatywny wpływ na wzrost PKB, spadku nakładów na inwestycje publiczne.

Konfederacja Lewiatan