Gospodarkę zaczynają wspierać konsumpcja i inwestycje

W trzecim kwartale br. PKB wzrósł o 1,9 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

Komentarz dr Małgorzaty Starczewskiej-Krzysztoszek, głównej ekonomistki Konfederacji Lewiatan

Trzeci kwartał wyraźnie pokazał, że gospodarka jest na ścieżce wychodzenia z osłabienia. Do przyspieszenia wzrostu gospodarczego przyczyniły się bowiem zarówno spożycie indywidualne, eksport netto, jak i inwestycje. Spożycie indywidualne wzrosło co prawda tylko o 1 proc. (r/r), ale stało się to po okresie ostrego hamowania, który trwał od trzeciego kwartału 2012 roku. W trzecim kwartale br. gospodarstwa domowe już znacznie chętniej podejmowały decyzje konsumpcyjne.

Bardzo ważne, że po raz pierwszy od trzeciego kwartału 2012 wzrosły - o 0,6 proc. (r/r) -nakłady brutto na środki trwałe. To przede wszystkim rezultat ożywienia inwestycji przedsiębiorstw, ponieważ inwestycje finansowane ze środków publicznych zmalały. Mimo ciągle jeszcze słabego popytu wewnętrznego - po 9 miesiącach br. przychody firm 50+ były mniejsze o 0,3 proc. niż w analogicznym okresie ubiegłego roku - przedsiębiorstwa zaczęły jednak inwestować. Taka sytuacja, gdy przychody firm nie rosną, a przedsiębiorstwa jednak zaczynają już inwestować, zdarza się pierwszy raz. Zawsze inwestycje ruszały, gdy miały wyraźne potwierdzenie w swojej sytuacji finansowej (w przychodach właśnie). Uważam, że ten wzrost nakładów przedsiębiorstw na inwestycje generowany był przede wszystkim przez eksporterów. Wzrost eksportu bowiem zaimponował (6,4 proc.). Należy jednak zwrócić uwagę na to, że po raz pierwszy od drugiego kwartału 2012 przyspieszył także import. Wzrost importu jest także sygnałem, że polska gospodarka wchodzi w fazę ożywienia.

W trzecim kwartale najbardziej dynamicznie rozwijał się przemysł, bowiem wzrost wartości dodanej brutto, którą wytworzył, wyniósł 4,4 proc. Możemy się spodziewać, że przemysł pociągnie pozostałe sektory gospodarki i wpłynie także na poprawę sytuacji na rynku pracy. Generuje on bowiem sporą część popytu kierowanego do sektora usług, a jedno nowe miejsce pracy utworzone w przemyśle daje trzy nowe w usługach.

Nadal pod kreską jest budownictwo, ale spadek wartości dodanej brutto, odnotowany w trzecim kwartale jest znacznie niższy niż w pierwszej połowie roku.
Po trzech kwartałach 2013 roku wzrost PKB wyniósł 1,1 proc. Biorąc pod uwagę wyniki gospodarki po 9 miesiącach br. oraz dostępne już dane za październik, pierwszy miesiąc czwartego kwartału, można prognozować, że w 2013 roku wzrost gospodarczy przyspieszy do nie mniej niż 1,3-1,4 proc.

Konfederacja Lewiatan