Komisja ENVI Parlamentu Europejskiego za wzrostem cen CO2

Komisja ds. Środowiska, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności uchwaliła propozycję Komisji Europejskiej dotyczącą krótkoterminowych zmian zasad działania Europejskiego Systemu Handlu Emisjami (EU ETS). Polscy posłowie ENVI byli przeciwni propozycji Komisji.

19 lutego posłowie Komisji ds Środowiska, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności poparli propozycję Komisji Europejskiej, dotyczącą odroczenia części pozwoleń na emisję dwutlenku węgla (tzw. backloading) w systemie ETS w latach 2013-2015. Sprawozdanie Matthiasa Groote (Niemcy, S&D) uchwalono 38 głosami, przy 25 głosach przeciw. Wszyscy posłowie z Polski opowiedzieli się przeciwko propozycji Komisji Europejskiej oraz sprawozdaniu.

Zupełnie innego zdania była Parlamentarna Komisja ds. Przemysłu, Badań Naukowych i Energii, która w głosowaniu 24 stycznia br. uchwaliła poprawkę odrzucającą propozycję Komisji, przeważającą większością 42 głosów za przy 18 głosach przeciw.

Wynik głosowania w Komisji ENVI wskazuje, iż część posłów tej komisji uznaje, iż europejski przemysł powinien być w jeszcze większym stopniu obciążany  kosztami polityki klimatycznej. Biorąc pod uwagę pogłębiające się osłabienie gospodarcze w Europie, każdy wzrost kosztów może spowodować poważne problemy w sektorach przemysłowych. W szczególności w sytuacji, gdy przemysły te konkurują na rynkach globalnych, gdzie nie ma porównywalnych obciążeń wynikających z polityk klimatycznych. Dodatkowo ceny energii w Europie są już bardzo wysokie, bo ponad 20% wyższe niż w USA oraz 2,5 razy wyższe niż w Chinach, co jeszcze dodatkowo utrudnia im konkurowanie. Dlatego też, europejski przemysł zdecydowanie potrzebuje wsparcia, aby rozwijać nowe technologie, a nie kolejnych obciążeń.

Według nowej procedury uchwalanie mandatu do negocjacji trójstronnych Komisji, Parlamentu i Rady, może się odbyć poprzez głosowanie na posiedzeniu komisji lub w oddzielnym głosowaniu całego Parlamentu na sesji plenarnej. Głosowanie nad przyznaniem mandatu sprawozdawcy do reprezentowania stanowiska parlamentu podczas negocjacji zostało odroczone. Na razie nie wiadomo, czy głosowanie zostanie przesunięte na wtorek, 26 lutego, czy też na późniejszy termin. Uważamy, iż przyznanie mandatu do negocjacji stanowiska Parlamentu powinno się odbyć w demokratycznej procedurze, przy udziale całego Parlamentu. Uchwalenie mandatu tylko poprzez głosowanie w komisji ENVI ignoruje stanowisko opiniodawczej komisji ITRE, która wypowiedziała się przeciw wprowadzeniu backloadingu, ale również nie uwzględnia opinii dużej liczby posłów z komisji ENVI. Przy tak zrównoważonym rozłożeniu głosów za i przeciw, jak podczas głosowania nad sprawozdaniem w EVNI, bardzo trudno jest argumentować, iż mandat uchwalony przez komisję ENVI reprezentowałby stanowisko Parlamentu.

Niezależnie od rezultatów prac Parlamentu, propozycja KE będzie następnie przedmiotem obrad Rady ds. Środowiska, gdzie też nie ma pewności, że propozycja backloadingu zostanie odrzucona przez kraje członkowskie.

25 lutego br., korzystając z wizyty w Warszawie Komisarz ds. zmian klimatu, pani Connie Hedegaard, Lewiatan zamierza wręczyć pani Komisarz pismo prezentujące sprzeciw polskiego biznesu wobec planowanych krótkoterminowych działań interwencyjnych w mechanizm EU ETS oraz apelujące o transparentny proces konsultowania zmian. Jednocześnie opowiadamy się za szybkim przystąpieniem do prac nad unijną polityką klimatyczno-energetyczną do 2030 roku uwzględniającą konieczność dbałości o wzrost i konkurencyjność europejskiego przemysłu.  Staje się to szczególnie istotne w świetle przygotowań do budowy strefy wolnego handlu między UE a USA. Europa nie może budować polityki klimatycznej opartej o strategię wysokiej ceny energii i   doprowadzić do sytuacji, w której polityka klimatyczna obniży konkurencyjność przemysłu w Europie względem konkurencji z USA korzystającej z efektów łupkowej rewolucji.

   W załączeniu list wystosowany przez europejską organizację pracodawców BUSINESSEUROPE do Martina Schulza przewodniczącego PE z apelem o zachowanie demokratycznej procedury pracy nad propozycją KE zmian w systemie handlu uprawnieniami do emisji CO2.  

Stanowisko BUSINESSEUROPE