Rada ds. Gazu Konfederacji Lewiatan o liberalizacji rynku

Efektywna zmiana struktury rynku gazu wymaga rozdzielenia w ramach Grupy Kapitałowej PGNiG działalności hurtowej od detalicznej i przeniesienie tej ostatniej do nowej spółki obrotu detalicznego - uważa Rada ds. Gazu Konfederacji Lewiatan.

Centralnym mechanizmem przyjętego w Polsce modelu liberalizacji rynku gazu jest tzw. obligo giełdowe, wprowadzone na podstawie nowelizacji ustawy Prawo energetyczne (tzw. Mały Trójpak). Zasadniczym jego celem jest zapewnienie wszystkim uczestnikom rynku równoprawnego dostępu do gazu na rynku hurtowym. Oznacza ono, że PGNiG, a w przyszłości też inne firmy będą miały obowiązek sprzedaży części gazu swoim klientom przez Towarową Giełdę Energii. Potrzeba wprowadzenia takiego mechanizmu wynika ze struktury polskiego rynku gazu ziemnego, gdzie podmiotem dominującym zarówno w segmencie obrotu hurtowego, jak i detalicznego jest właśnie PGNiG. Jednakże, dla osiągnięcia zamierzonego efektu pożądana jest dodatkowo zmiana struktury rynku gazu poprzez rozdzielenie w ramach Grupy Kapitałowej PGNiG działalności hurtowej od detalicznej i przeniesienie tej ostatniej do nowego podmiotu.

Wydzielenie obrotu detalicznego z PGNiG do oddzielnego podmiotu zaopatrującego się w gaz na giełdzie zapewni równe warunki konkurencji na rynku sprzedaży detalicznej. Wykluczy możliwość subsydiowania skrośnego oraz zapewni wszystkim sprzedawcom detalicznym równy dostęp do gazu na giełdzie. Będzie służyło także szybkiej poprawie płynności na giełdzie gazu, a tym samym sprzyjało wykształceniu się wiarygodnego indeksu cenowego.

Z informacji, które napływają z PGNiG wynika, że aktualnie prowadzone są prace nad utworzeniem spółki obrotu detalicznego. Niemniej jednak, w opinii Rady ds. Gazu, proces wydzielania z PGNiG S.A. takiej spółki powinien zostać przyspieszony, a harmonogram deregulacji cen powinien być z nim skorelowany.

Przyjęcie proponowanego rozwiązania umożliwi szybką i efektywną zmianę struktury rynku, która będzie sprzyjała konkurencji, a tym samym przyczyni się do powstania warunków uzasadniających zwolnienie sprzedaży gazu dla odbiorców komercyjnych z regulacji taryfowej.

Stanowisko Rady ds. Gazu

Konfederacja Lewiatan