Spotkanie z ministrem Jarosławem Gowinem i prezesem UZP Jackiem Sadowym w związku z publikacją Listy barier w sektorze infrastruktury

Opublikowana niedawno Lista barier w sektorze infrastruktury stała się przyczynkiem do dyskusji na temat stosowania ustawy Prawo zamówień publicznych, która odbyła się w poniedziałek, 8 kwietnia w Krakowie.

Spotkanie zostało zorganizowane przez Małopolski Związek Pracodawców w ramach inicjatywy „Debaty o gospodarce". W dyskusji wzięli udział: pani Agnieszka Koterba - zastępca prezydenta miasta Krakowa ds. rozwoju, pan Jarosław Gowin - minister sprawiedliwości, pan Jacek Sadowy - prezes Urzędu Zamówień Publicznych, Krzysztof Kowal - Dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie, pan Grzegorz Lang - ekspert Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan oraz przedsiębiorcy z województwa Małopolskiego.   

Realizując projekt „Wzmocnienie potencjału Związku Pracodawców Branży Infrastruktury", w ramach Programu Operacyjnego „Kapitał Ludzki", Konfederacja Lewiatan przeprowadziła wśród przedsiębiorców związanych z branżą infrastruktury ankietę na temat głównych problemów branży. Najważniejsze wyniki badania i wnioski przedstawił p. Grzegorz Lang - radca prawny z Departamentu Prawnego Konfederacji Lewiatan.

Pan minister Jarosław Gowin podkreślił konieczność budowy przyjaznego otoczenia dla przedsiębiorczości. Wskazał przy tym, że istotną rolę w tym procesie odgrywa system zamówień publicznych. Zamówienia publiczne powinny przyczyniać się zwłaszcza do wzmacniania i rozwoju lokalnych przedsiębiorstw. Zdaniem ministra, o powodzeniu rozwoju kraju w dużej mierze decyduje właśnie system zamówień publicznych, w którym wydatkowana jest ogromna suma środków publicznych, nieporównanie większa niż fundusze unijne. 

Z takim postrzeganiem roli systemu zamówień publicznych zgodził się Prezes UZP Jacek Sadowy. Posiłkując się wynikami naszych badań, zwrócił uwagę, że wiele błędów i niedociągnięć w wydatkowaniu środków publicznych wynika z niedojrzałej praktyki zamawiających. Podzielił oceny wyrażone przez respondentów w badaniu, wskazując, że najpoważniejsze problemy wynikają z praktyki, która może być znacznie lepiej ukształtowana w ramach obowiązujących przepisów. Uczestnicy debaty wymienili poglądy na temat sposobów wspierania przedsiębiorczości lokalnej przez zamawiających.

W toku dyskusji wiele miejsca poświęcono problematyce podwykonawstwa. Przedsiębiorcy zwracali uwagę na  liczne problem wyboru wykonawców nierzetelnych, którzy posługują się tzw. referencjami. Jeden z przedsiębiorców dokładnie opisał mechanizmy doboru wyrobów budowlanych w toku procesu budowlanego, począwszy od projektowania obiektów. Podzielił się przy tym oceną, jak wspieranie rodzimej wytwórczości realizowane jest w innych państwach członkowskich UE.

Dyskusja była niezwykle żywa. Przedsiębiorcy podzielili się z gośćmi swoimi obserwacjami z funkcjonowania systemu zamówień publicznych. Przebieg debaty potwierdził wyniki badań przeprowadzonych przez Konfederację Lewiatan.

Ponowna diagnoza barier w sektorze infrastruktury

Przypominamy również, że  wraz z publikacją Listy barier w sektorze infrastruktury , Konfederacja Lewiatan rozpoczęła realizację drugiej edycji badania, którego celem jest powtórzenie diagnozy problemów i barier rynku infrastruktury. Kwestionariusz badania jest dostępny na stronie Związku Pracodawców Branży Infrastruktury pod adresem TUTAJ, będzie również dystrybuowany wśród przedsiębiorców drogą mailową. Serdecznie zapraszamy do wypełnienia ankiety, a także możliwie najszerszej dystrybucji zaproszenia wśród Państwa współpracowników, którzy są zaangażowani w realizację inwestycji infrastrukturalnych.