Lewiatan przeciwny interwencjom w system ETS

W przyszłym tygodniu głosowanie Parlamentu Europejskiego w sprawie odroczenia części uprawnień z EU ETS

W przyszłym tygodniu (15-19.04) planowane jest głosowanie w Parlamencie Europejskim nad propozycją Komisji Europejskiej w sprawie wycofania części pozwoleń na emisję dwutlenku węgla (tzw. backloading) w systemie ETS w latach 2013-2015.

PKPP Lewiatan zdecydowanie sprzeciwia się jakimkolwiek krótkoterminowym interwencjom w system ETS. Takie samo stanowisko wyraziło BUSINESSEUROPE oraz krajowe organizacje pracodawców w Europie.

PKPP Lewiatan uważa, że wprowadzenie backloadingu wpłynie na dalszy wzrost cen energii w UE, a zarazem nie naprawi wad obecnej polityki klimatyczno - energetycznej.

• Ceny energii elektrycznej w UE dla odbiorców przemysłowych wzrosły w ostatniej dekadzie już o 45% pogarszając konkurencyjność globalną przemysłu europejskiego. Wprowadzenie w życie propozycji Komisji Europejskiej spowoduje gwałtowny wzrost ceny pozwoleń, przekładając się na dalszy wzrost cen energii w warunkach utrzymującego się osłabienia gospodarczego. Niski obecnie popyt na uprawnienia wynika właśnie z sytuacji gospodarczej. Wychodzenie z kryzysu będzie naturalnym, rynkowym impulsem do wzrostu ceny pozwoleń.

• Ponadto, backloading to pierwszy krok do trwałego usunięcia uprawnień z systemu, a tym samym do podwyższenia celu redukcji emisji gazów cieplarnianych na rok 2020. Zgodnie z ustaleniami Rady i Parlamentu podwyższenie celu redukcyjnego dla Europy może nastąpić jedynie w sytuacji osiągnięcia kolejnego globalnego porozumienia klimatycznego. Biorąc pod uwagę, że szanse na osiągnięcie takiego porozumienia są niewielkie, podwyższenie celu dla UE byłoby nieuzasadnione. Co więcej, taka decyzja nie może być arbitralną decyzją Komisji Europejskiej.

• Komisja ds. Klimatu w swych innych argumentach za interwencją w ETS w sposób oczywisty przecenia rolę jaką cena CO2 może odgrywać w procesie mobilizowania inwestycji w technologie niskoemisyjne. Cena CO2 ma wpływ na decyzje inwestorów, ale z całą pewnością nie jest to jedyny i decydujący czynnik. Taka ocena wynika z obserwacji, iż Europa przegrywa wyścig zielonych technologii ze Stanami Zjednoczonymi i Chinami, krajami, które nie wprowadziły systemu handlu emisjami, natomiast mają dedykowane strategie rozwoju i rozpowszechniania technologii oparte na nowoczesnych mechanizmach finansowania.

Uważamy, że Komisja Europejska powinna skoncentrować działania na tworzeniu długookresowych warunków wzrostu gospodarczego, w tym strukturalnych reform ETS po roku 2020, a nie na krótkookresowych interwencjach w poprawnie działające mechanizmy rynkowe.

Dlatego też, apelujemy do wszystkich Polskich Eurodeputowanych, w szczególności do Posłów S&D, o głosowanie za odrzuceniem propozycji w sprawie odroczenia części pozwoleń na emisję dwutlenku węgla (tzw. backloading) w systemie ETS.

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan