Spotkanie z eurodeputowanym Konradem Szymańskim

Konfederacja Lewiatan oraz BUSINESSEUROPE spotkały się z eurodeputowanym Konradem Szymańskim. Dyskutowano na temat przyszłości unijnej polityki klimatycznej i energii oraz nowelizacji dyrektywy o ocenie oddziaływania na środowisko.

18 września Konfederacja Lewiatan oraz europejska organizacja pracodawców BUSINESSEUROPE spotkały się z Konradem Szymańskim, który jest współ-sprawozdawcą z komisji ds. energii, raportu Parlamentu Europejskiego na temat unijnych ram prawnych dla klimatu i energii po 2020 roku. Przedstawiciele przedsiębiorców zaprezentowali m.in. opracowanie „A competitive EU Energy and Climate Policy" zawierające siedem głównych rekomendacji europejskiego biznesu. W dokumencie biznes apeluje m.in. o ustanowienie efektywnej kosztowo, skoordynowanej polityki klimatycznej i energetycznej, która byłaby oparta w zrównoważonym stopniu na trzech celach:
- konkurencyjność europejskiej gospodarki
- bezpieczeństwo energetyczne
- ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

Rozmowa dotyczyła m.in. możliwości sformułowania i przyjęcia na szczeblu unijnym mierników i wiążących celów związanych z konkurencyjnością oraz bezpieczeństwem energetycznym. Kwestie te zostały uznane za ważne także w szczególności w kontekście umowy o wolnym handlu pomiędzy UE a USA.

W marcu br. Komisja Europejska opublikowała Zieloną Księgę „Ramy polityki w zakresie klimatu i energii do roku 2030". Dokument zapowiadał publikację bardziej szczegółowych propozycji legislacyjnych przed końcem 2013 roku. W tym kontekście Parlament Europejski przygotowuje projekt sprawozdania z inicjatywy własnej, który rozpatrywany jest w specjalnej procedurze przy współpracy dwóch komisji: ENVI (środowisko, zdrowie publiczne i bezpieczeństwo żywności) oraz ITRE (przemysł, energia, badania). Konfederacja Lewiatan przygotowała odpowiedź na konsultacje Komisji Europejskiej do Zielonej Księgi. 26 września odbędzie się wspólne posiedzenie komisji ENVI i ITRE, podczas którego posłowie przeprowadzą pierwszą wymianę poglądów na temat sprawozdania.

Eurodeputowany poinformował organizacje przedsiębiorców o dalszych krokach w związku z przełożeniem na październik głosowania nad sprawozdaniem dotyczącym oceny skutków wywieranych przez niektóre przedsięwzięcia publiczne na środowisko. Eurodeputowany podkreślił m.in. niebezpieczeństwo związane z brakiem osiągnięcia porozumienia z Radą i w rezultacie utknięciem rewizji dyrektywy OOŚ w martwym punkcie, w przypadku uchwalenia przez Parlament przepisów w dużym stopniu zaostrzających propozycje Komisji Europejskiej.