Eksport napędza przemysł

Produkcja przemysłowa we wrześniu br. wzrosła o 6,2 proc., w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku - podał GUS.

Komentarz dr Małgorzaty Starczewskiej-Krzysztoszek, głównej ekonomistki Konfederacji Lewiatan

Wzrost produkcji we wrześniu jest efektem nie tylko poprawy sytuacji w tej części gospodarki, ale także większej liczby dni roboczych oraz relatywnie niskiej bazy (we wrześniu ubiegłego roku produkcja spadła r/r o 5,2 proc.). Ważne jednak jest to, że od lipca większość z 34 działów przemysłu odnotowuje wzrost produkcji sprzedanej i są to przede wszystkim branże eksportowe: produkcja pojazdów samochodowych, mebli, urządzeń elektrycznych, tworzyw sztucznych. Widać zatem wyraźnie, że to eksporterzy ciągną nasz przemysł. Niepokoi tylko, że wśród branż, w których produkcja spadła, znalazł się przemysł chemiczny, który nawet w okresie najgłębszego osłabienia, świetnie sobie radził.

Wrześniowe wyniki przemysłu, a także odczyt wskaźnika PMI, potwierdzają, że przedsiębiorstwa przemysłowe dobrze oceniają najbliższą przyszłość. A ponieważ przetwórstwo przemysłowe wypracowuje ponad 20 proc. PKB, to pozytywne wieści z tego sektora przełożą się na poprawę kondycji całej gospodarki.
Zielone światło widać też w budownictwie, ale ciągle jego wyniki są gorsze niż przed rokiem. Na ożywienie w tej branży musimy poczekać co najmniej do połowy przyszłego roku.

Biorąc pod uwagę wyniki przemysłu w ostatnich miesiącach (wzrost r/r w czerwcu o 6,3 proc., sierpniu o 2,2 proc. i wrześniu o 6,2 proc.) można się spodziewać, że w trzecim kwartale PKB wzrośnie o ok. 1,5 proc.

Konfederacja Lewiatan