Brak decyzji w sprawie backloadingu zaszkodzi firmom

PKPP Lewiatan uważa, że przeciągający się proces w sprawie backloadingu (czasowe wycofanie części uprawnień do emisji z systemu EU ETS) jest bardzo niekorzystny dla przemysłu i energetyki, które do tej pory nie otrzymały darmowych uprawnień do emisji na 2013 rok.

Brak uprawnień na kontach podmiotów wynika z przeciągających się prac Komisji Europejskiej nad pulą darmowych uprawnień dla przemysłu. Obawiamy się, że Komisja Europejska może wstrzymać wydanie darmowych uprawnień do czasu rozstrzygnięcia decyzji w sprawie backloadingu, czyli przynajmniej o kolejne dwa miesiące, kiedy to Parlament Europejski ponownie będzie głosował wniosek legislacyjny Komisji dotyczący backloadingu. W praktyce oznacza, to konieczność zakupienia przez firmy dodatkowych uprawnień, które należą im się nieodpłatnie, aby w niezaburzony sposób mogły prowadzić działalność.

Uważamy, że jest to narażanie podmiotów na dodatkowe, niezaplanowane w budżetach, koszty w trudnej sytuacji osłabienia gospodarczego. Nie jest to naszym zdaniem dobra metoda na odbudowanie wiarygodności systemu EU ETS, a tym bardziej na poprawę konkurencyjności europejskiego przemysłu i przywrócenie wzrostu gospodarczego w UE.

Przypomnijmy:
16 kwietnia Parlament Europejski, w głosowaniu na sesji plenarnej odrzucił propozycję Komisji Europejskiej dotyczącą czasowego wycofania części pozwoleń na emisje w systemie EU ETS tzw. backloading.

Parlament Europejski głosował nad sprawozdaniem do wniosku legislacyjnego Komisji Europejskiej dotyczącym backloadingu, przygotowanym przez Posła Matthiasa Groote, (S&D, Niemcy). Podczas głosowania uchwalono poprawkę 20, której przyjęcie oznaczało odrzucenie propozycji legislacyjnej Komisji. Za przyjęciem poprawki (a zarazem odrzuceniem propozycji Komisji) głosowało 334 posłów, przeciwko opowiedziało się 315 posłów, 63 posłów wstrzymało się od głosu. Z analizy głosowania wynika, że 43 posłów nie brało w nim udziału. Za odrzuceniem wniosku Komisji opowiedziała się większość posłów grupy EPL, część liberałów, większość posłów grup prawicy: ECR i EFD oraz część socjalistów. Przeciwko odrzuceniu wniosku Komisji Europejskiej głosowali prawie wszyscy posłowie z grupy zielonych oraz większość socjalistów. Na uwagę oraz uznanie zasługuje mobilizacja i zaangażowanie polskich Posłów, którzy w komplecie stawili się na głosowanie i wszyscy zagłosowali za odrzuceniem propozycji legislacyjnej dotyczącej backloadingu.

W kolejnym głosowaniu, które nastąpiło natychmiast po przyjęciu poprawki 20, Posłowie nie przyjęli rezolucji legislacyjnej zmienionej poprawką 20, co w konsekwencji oznacza, iż Parlament nie osiągnął porozumienia w kwestii backloadingu i sprawozdanie zostało skierowane do ponownego rozpatrzenia w parlamentarnej komisji ENVI.
Zaistniała w przypadku głosowania nad sprawozdaniem Matthiasa Groote sytuacja proceduralna, zdarza się dosyć rzadko. Parlament nie zdołał osiągnąć porozumienia w kwestii sprawozdania. O dalszym losie sprawozdania w Parlamencie ma zadecydować, w przeciągu dwóch miesięcy komisja ENVI, w której pierwsze wysłuchanie na ten temat odbędzie się najprawdopodobniej już w maju. Pośród możliwych opcji jest m.in. przedstawienie przez komisję ENVI sprawozdania o podobnym brzmieniu do tego głosowanego 16 kwietnia lub też przedstawienie zapisu kompromisowego, uwzględniającego poprawki grupy EPL.

Jednocześnie, nadal istnieje możliwość wycofania wniosku legislacyjnego przez Komisję Europejską. Dyrekcja Generalna ds. Zmian Klimatu Komisji Europejskiej już w dniu głosowania wydała oświadczenie, z którego jasno wynika, iż nie ma intencji wycofania swojej propozycji legislacyjnej. Decyzja taka może jednak zapaść większością głosów na kolegium Komisarzy Europejskich. Nadal kwestią otwartą pozostaje też głos Rady, która jednoznacznie nie określiła jeszcze swojego stanowiska.
Konfederacja Lewiatan wystosowała wspólnie z Niemiecką Organizacją Pracodawców - BDI oraz Francuską Organizacją Pracodawców - MEDEF list do Premiera Tuska, Kanclerz Merkel oraz Prezydenta Hollande z apelem o odrzucenie kontrowersyjnej propozycji backloadingu. Przekazaliśmy również w tej sprawie list do Prezydenta Komisji Europejskiej, Jose Manuela Barroso.

List do premiera Donalda Tuska

List do Jose Manuela Barroso

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan